Opiekun: Łukasz Wojciechowski
Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Przemęcie działa już ponad 35 lat. Powstała w roku 1987 z inicjatywy Mieczysława Wojciechowskiego, mieszkańca Przemętu. Założycielem orkiestry i zarazem pierwszym dyrygentem był Stanisław Wower z Siedlca, który prowadził zespół do roku 1993. Pierwszy koncert orkiestra dała zaledwie po 4 miesiącach prób. Swoimi występami uświetniała uroczystości świeckie i sakralne w pobliskich miejscowościach. W 1988 roku zakupiono pierwsze mundury dla orkiestry. Były to mundury strażackie, w których muzycy po raz pierwszy zaprezentowali się w Błotnicy podczas uroczystości odsłonięciu tablic ku czci ofiar I i II Wojny Światowej oraz Powstania Wielkopolskiego. W roku 1995 nowym dyrygentem orkiestry został Zygmunt Grześkowiak. Zatrudnieni zostali również instruktorzy gry na instrumentach – Jarosław Przewoźniak, Piotr Trojanowski, Jerzy Gronowski, a rok później w 1997, Tomasz Chełpiński. W szkołach rozpoczęto nowe nabory do nauki gry na instrumentach.
W 2001 r. z orkiestry odszedł dyrygent Zygmunt Grześkowiak, a nowymi prowadzącymi zostali wcześniejsi instruktorzy – Jarosław Przewoźniak i Tomasz Chełpiński. Wybrano prezesa, którym został Robert Pochanke z Bucza Nowego. Od 2003 roku orkiestra podlegała pod Gminny Ośrodek Kultury w Przemęcie. W tym też roku po raz pierwszy muzycy orkiestry wystąpili na koncercie w zaprzyjaźnionej gminie Bestensee, sprawiając swoim występem spora niespodziankę.
W 2009 r. do orkiestry dołączył instruktor nauki gry Łukasz Wojciechowski, który objął sekcje rytmiczną i zajął się sprawami organizacyjnymi. Gdy w 2010 roku w Gminie Przemęt świętowano jubileusz 800-lecia Ziemi Przemęckiej, przemęcka orkiestra występowała już w nowych, charakterystycznych pomarańczowych mundurach. Od tamtego czasu mundury w kolorze gminy stały się rozpoznawalnym znakiem przemęckiej orkiestry. Ostatnie lata to czas rozwoju orkiestry, w której gra sporo nowych osób. Dla nich w 2014 roku Gminny Ośrodek Kultury w Przemęcie zakupił nowe instrumenty. Na ten cel GOK otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 30 tys. zł.
Obecnie orkiestra liczy ponad 30 członków. Są to zarówno dzieci jak i osoby dorosłe, mieszkańcy Przemętu oraz sąsiednich wsi. Każda osoba chcąca grać i rozwijać się muzycznie otrzymuje na zasadzie wypożyczenia instrument, a nauka gry jest całkowicie darmowa. Wystarczy więc tylko trochę talentu i przede wszystkim chęci, aby rozwijać się muzycznie.
Repertuar orkiestry jest bardzo zróżnicowany. Zawsze dopasowany do uroczystości i życzenia organizatorów. Zespół wielokrotnie koncertował w Niemczech partnerskiej gminie BESTENSSI, brał udział w przeglądach orkiestr dętych m.in. w Wolsztynie, Pyzdrach, Osiecznej, Kleczewie, Słupcy, licznych uroczystościach powiatowych i gminnych.
Zobacz profil orkiestry na Facebook
Odznaczenia :
2019 r. – Robert Pochanke – medal „Zasłużony dla Gminy Przemęt” za wieloletnią działalność artystyczną na rzecz Gminy Przemęt (nadany przez Wójta Gminy Przemęt)
2019 r. – Julita Kaczmarek – nagroda za działalność artystyczną (nadana przez Wójta Gminy Przemęt)
2019 r. – Eliza Marach – nagroda za działalność artystyczną (nadana przez Wójta Gminy Przemęt)
2023 r. – 𝗢𝗱𝘇𝗻𝗮𝗸𝗮 𝗛𝗼𝗻𝗼𝗿𝗼𝘄𝗮 𝘇𝗮 𝗭𝗮𝘀ł𝘂𝗴𝗶 𝗱𝗹𝗮 𝗪𝗼𝗷𝗲𝘄𝗼́𝗱𝘇𝘁𝘄𝗮 𝗪𝗶𝗲𝗹𝗸𝗼𝗽𝗼𝗹𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼
Sukcesy muzyczne:
2014 r. – Eliza Marach (klarnet) – 1 miejsce w Wielkopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im Jana Schulza w Osiecznej.
2014 r. – Adrianna Firlej (klarnet) – 1 miejsce w Wielkopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im Jana Schulza w Osiecznej.
2016 r. – Eliza Marach klarnet) – 3 miejsce w Wielkopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im Jana Schulza w Osiecznej.
2018 r. – Eliza Marach (klarnet) – 1 miejsce w Wielkopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im Jana Schulza w Osiecznej.
2018 r. – Julita Kaczmarek (klarnet) – wyróżnienie w Wielkopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im Jana Schulza w Osiecznej.
2018 r. – 3 miejsce (zespół) w Regionalnym Przeglądzie Amatorskich Orkiestr Dętych „O Kleczewską Wieżę”.
2019 r. – Eliza Marach (klarnet) – nagroda główna oraz 1 miejsce w swej kategorii wiekowej w Wielkopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im Jana Schulza w Osiecznej.
2019 r. – Julita Kaczmarek (klarnet) – 3 miejsce w Wielkopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im Jana Schulza w Osiecznej.
2020 r. – Julita Kaczmarek (klarnet) – złote pasmo w konkursie „Fanfary Powiatów – Kwarantanna 2020”
2020 r. – Monika Stasik (klarnet) – złote pasmo w konkursie „Fanfary Powiatów – Kwarantanna 2020”
2020 r. – Mikołaj Firlej (trąbka) – srebrne pasmo w konkursie „Fanfary Powiatów – Kwarantanna 2020”
2020 r. – Maciej Majer (perkusja)– srebrne pasmo w konkursie „Fanfary Powiatów – Kwarantanna 2020”
2020 r. – Nikola Nijaka (klarnet) – srebrne pasmo w konkursie „Fanfary Powiatów – Kwarantanna 2020”
2020 r. – Liliana Sibilska (dzwonki marszowe) – srebrne pasmo w konkursie „Fanfary Powiatów – Kwarantanna 2020”
2020 r. – Kaja Ziółkowska (klarnet) – srebrne pasmo w konkursie „Fanfary Powiatów – Kwarantanna 2020”
2020 r. – Julia Malepszak (trąbka) – brązowe pasmo w konkursie „Fanfary Powiatów – Kwarantanna 2020”
2020 r. – Mateusz Sadowski (tenor horn) – brązowe pasmo w konkursie „Fanfary Powiatów – Kwarantanna 2020”