Młodzieżowa Orkiestra Dęta GCKiB w Przemęcie

Opiekun: Łukasz Wojciechowski, tel. 65 619 34 37
Próby orkiestry odbywają się na sali GCKiB w Przemęcie we wtorki od godz. 14:00 do 21:00

Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Przemęcie działa już blisko 30 lat. Powstała w roku 1987 z inicjatywy Mieczysława Wojciechowskiego, mieszkańca Przemętu. Założycielem orkiestry i zarazem pierwszym dyrygentem był Stanisław Wower z Siedlca, który prowadził zespół do roku 1993. Pierwszy koncert orkiestra dała zaledwie po 4 miesiącach prób. Swoimi występami uświetniała uroczystości świeckie i sakralne w pobliskich miejscowościach. W 1988 roku zakupiono pierwsze mundury dla orkiestry. Były to mundury strażackie, w których muzycy po raz pierwszy zaprezentowali się w Błotnicy podczas uroczystości odsłonięciu tablic ku czci ofiar I i II Wojny Światowej oraz Powstania Wielkopolskiego. W roku 1995 nowym dyrygentem orkiestry został Zygmunt Grześkowiak. Zatrudnieni zostali również instruktorzy gry na instrumentach – Jarosław Przewoźniak, Piotr Trojanowski, Jerzy Gronowski, a rok później w 1997, Tomasz Chełpiński. W szkołach rozpoczęto nowe nabory do nauki gry na instrumentach.
W 2001 r. z orkiestry odszedł dyrygent Zygmunt Grześkowiak, a nowymi prowadzącymi zostali wcześniejsi instruktorzy – Jarosław Przewoźniak i Tomasz Chełpiński. Wybrano prezesa, którym został Robert Pochanke z Bucza Nowego. Od 2003 roku orkiestra podlegała pod Gminny Ośrodek Kultury w Przemęcie. W tym też roku po raz pierwszy muzycy orkiestry wystąpili na koncercie w zaprzyjaźnionej gminie Bestensee, sprawiając swoim występem spora niespodziankę.
W 2009 r. do orkiestry dołączył instruktor nauki gry Łukasz Wojciechowski, który objął sekcje rytmiczną i zajął się sprawami organizacyjnymi. Gdy w 2010 roku w Gminie Przemęt świętowano jubileusz 800-lecia Ziemi Przemęckiej, przemęcka orkiestra występowała już w nowych, charakterystycznych pomarańczowych mundurach. Od tamtego czasu mundury w kolorze gminy stały się rozpoznawalnym znakiem przemęckiej orkiestry. Ostatnie lata to czas rozwoju orkiestry, w której gra sporo nowych osób. Dla nich w 2014 roku Gminny Ośrodek Kultury w Przemęcie zakupił nowe instrumenty. Na ten cel GOK otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 30 tys. zł.
Obecnie orkiestra liczy ponad 30 członków. Są to zarówno dzieci jak i osoby dorosłe, mieszkańcy Przemętu oraz sąsiednich wsi. Każda osoba chcąca grać i rozwijać się muzycznie otrzymuje na zasadzie wypożyczenia instrument, a nauka gry jest całkowicie darmowa. Wystarczy więc tylko trochę talentu i przede wszystkim chęci, aby rozwijać się muzycznie.
Repertuar orkiestry jest bardzo zróżnicowany. Zawsze dopasowany do uroczystości i życzenia organizatorów. Zespół wielokrotnie koncertował w Niemczech partnerskiej gminie BESTENSSI, brał udział w przeglądach orkiestr dętych m.in. w Wolsztynie, Pyzdrach, Osiecznej, Kleczewie, Słupcy, licznych uroczystościach powiatowych i gminnych.

Zobacz profil orkiestry na Facebook

Grupa Mażoretek „Vena”

Opiekun: Małgorzata i Karolina Stanisławskie, tel. 65 619 34 85
Próby zespołu odbywają się na sali sportowej ZS Przemęt w czwartki od godz. 16:00 do 20:00

W maju 2013 r. przy przemęckiej Młodzieżowej Orkiestrze Dętej powstała grupa mażoretek “Vena”. Do zespołu podzielonego na trzy kategorie wiekowe należy prawie 60 dziewcząt. Założycielkami i instruktorkami „Veny” są siostry Karolina i Małgorzata Stanisławskie. Ostatnim i jednocześnie dotychczas największym sukcesem przemęckich mażoretek „Vena” był udział w Mistrzostwach Europy poprzedzony świetnym występem na Mistrzostwach Polski.

Udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Mażoretek 28 maja 2016 r. był dla bardzo udany. Złoty medal i tytuł Mistrza Polski MWF wywalczyła cała formacja w kategorii „Klasyczna mażoretka senior”, złoty medal i tytuł mistrza Polski zdobyły dziewczyny Marta Michałowska, Estera Skorupińska oraz Alicja Sobierajska w kategorii „duo/trio pompon senior”, czwarte miejsce w kategorii duo/trio baton senior zdobyły instruktorki Karolina i Małgorzata Stanisławskie. Wszystkie wyżej wymienione formacje zostały bardzo wysoko ocenione i tym samym otrzymały nominacje na Mistrzostwa Europy, które odbyły się na początku lipca na Słowacji.

Zobacz profil “Veny” na Facebooku

Zespół Wokalny „Gioielli”

Opiekun: Urszula Dopierała, tel. 65 619 34 35
Próby zespołu odbywają się na sali GCKiB w Przemęcie w poniedziałki i piątki od godz. 14:00 do 19:00

Zespół wokalny „Gioielli” powstał 1 kwietnia 2003 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Przemęcie. Jego założycielką i instruktorką jest Urszula Dopierała. Obecnie zespół składa się z 9 osób – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i studentów. Na przestrzeni 13 lat w zespole przewinęło się ponad 40 osób. Repertuar zespołu jest niezwykle zróżnicowany. Znajdują się w nim głównie piosenki rozrywkowe, religijne, ale także poetyckie i kabaretowe. W ostatnim czasie znalazły się w nim również piosenki filmowe. Młodzież występuje podczas wielu imprez okolicznościowych w gminie Przemęt tj. koncerty okolicznościowe, dożynki, festyny, imprezy jubileuszowe. Trzykrotnie wystąpiła przed niemiecką publicznością w zaprzyjaźnionej gminie Bestensee. Członkowie zespołu biorą udział w regionalnych i ogólnopolskich festiwalach piosenki. Często zostają ich laureatami. Ich najważniejsze sukcesy to:

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięco – Młodzieżowej w Chodzieży – dwukrotnie zdobyte III miejsce, w 2005 i 2007 r.
Ogólnopolski Konkurs Piosenki „MUZOL” w Śmiglu – dwa wyróżnienia w 2006 r.
Ogólnopolski Konkurs Piosenki „Canto Cantare” w Bydgoszczy – wyróżnienie w 2006 r.
Międzynarodowy Festiwal Piosenki im. Anny Jantar we Wrześni – III miejsce w 2007 r.
Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej „Liro Ty moja śpiewna” w Pniewach – wyróżnienie w 2009 r. i I miejsce w 2012 r.
Przegląd Piosenki Religijnej „Śremsong” w Śremie – Nagroda Specjalna 2015 r.
Festiwal Piosenki Religijnej im. Jana Pawła II w Świętnie – Grand Prix w 2016 r.
Ogólnopolski Festiwal Piosenki Filmowej o „Złoty Laur” Stowarzyszenia Galiarda w Poznaniu – I miejsce w 2016 r.
Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Lublińcu – I miejsce w 2016 r.

Ponadto zespół Gioielli ma na swoim koncie organizację koncertów takich jak: „Czas jak rzeka”, „Małe tęsknoty”, „Piosenki lat 80-tych”, „Koncert Jubileuszowy zespołu Gioielli”, a także bożonarodzeniowych, mikołajkowych oraz charytatywnych.

Zobacz profil “Gioielli” na Facebooku

Teatr „Zaczarowana Dorożka”

Opiekun: Kinga Kaźmierczak, tel. 693 483 743
Próby teatru odbywają się na sali GCKiB w Przemęcie w piątki od godz. 16:00 do 19:00

Teatr “Zaczarowana Dorożka” powstał w Przemęcie 8 listopada 2009 r. Założycielką i prowadzącą Teatr jest Kinga Kaźmierczak. Mały teatr z Przemętu współpracuje także z aktorem z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, Januszem Andrzejewskim oraz z muzykiem, Grzegorzem Głowackim. Grupę tworzą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich (w większości mieszkańcy gminy Przemęt).
Zaczarowana Dorożka ma już za sobą kilka premier, mi.n.: “W prowincjonalnym małym mieście” (spektakl słowno-muzyczny złożony z wierszy Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima… oraz piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, Andrzeja Sikorowskiego…), “Siódme niebo” (inscenizacja poematu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego), “Dwa teatry” (wystawienie sztuki Jerzego Szaniawskiego), “Szkółka cysterska” (udział w widowisku “Przemęt. Żywe obrazy dziejowe”), “Wystarczy mocno zacisnąć powieki” (przedstawienie oparte na motywach Listów śpiewających Agnieszki Osieckiej), “Udźwignąć własne szczęście” (przedstawienie słowno-muzyczne oparte na poezji Zuzanny Ginczanki
i piosenkach pochodzących z dwudziestolecia międzywojennego), “Tango” (przedstawienie oparte na motywach sztuki Sławomira Mrożka), “Dobra miłość” (spektakl słowno-muzyczny, poświęcony twórczości poety i malarza, Kazimierza Szemiotha), “Przed zapaleniem choinki” (impresja słowno-muzyczna oparta na poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i pastorałkach Andrzeja Sikorowskiego, przygotowana wspólnie z grupami artystycznymi działającymi w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie).

Zobacz profil “Zaczarowanej Dorożki” na Facebooku

Menu