SZPARAGI – ZŁOTO Z ZIEMI

Już 2 czerwca 2018 r. zapraszamy wszystkich do Moch na II Przemęcie Święto Szparaga – SZPARAGI ZŁOTO Z ZIEMI – Smak Naszego Regionu.

KONFERENCJA SZPARAGI – ZŁOTO Z ZIEMI

Święto rozpocznie się konferencją naukową o godz. 10:00, na które zapraszamy nie tylko producentów szparagów, ale i osoby chcące po prostu dowiedzieć się czegoś nowego o uprawie i właściwościach zdrowotnych szparagów, a także poznać tajniki przyrządzania tego warzywa.

Program konferencji
10.00 Otwarcie
10:30 Historia i działalność Polskiego Związku Producentów Szparagów, Prezes PZPS – Marian Jakobsze
10.45 Aktualne problemy w produkcji i obrocie szparagów prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski
11.45 Dyskusja i wymiana doświadczeń
12.00 Przerwa
12:15 Pokaz sortowania i obróbki szparagów
12:30 Certyfikacja przemęckiego szparaga – Hubert Gonera
13:30 Przerwa
13:45 Pokazy kulinarne oraz prelekcja na temat odżywczych i zdrowotnych wartości szparagów,
14:45 Degustacja potraw ze szparagów przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z Gminy Przemęt,
15:00 Pokaz sortowania oraz obróbki szparagów i prezentacja stoisk tematycznych i pokazu maszyn

POKAZY I PREZENTACJE SZPARAGI – ZŁOTO Z ZIEMI

Przemęckie Święto Szparaga to także pokazy obierania szparagów oraz pokazy maszyn służących do ich zbioru. Oczyszczone i obrane szparagi będzie można oczywiście kupić, a to prawdziwa gratka.

DNI OTWARTE W GOSPODARSTWACH SZPARAGI – ZŁOTO Z ZIEMI

Przemęckie Święto Szparaga to również DNI OTWARTE w gospodarstwach producentów szparagów z naszej gminy. W soboty 19.05, 26.05, 9.06 i 16.06 w godzinach od 10:00 do 13:00 w dziesięciu gospodarstwach będzie można zobaczyć proces zbioru i przygotowania szparagów oraz oczywiście kupić najświeższe, bo prostu z pola, szparagi. Adresy gospodarstw znajdziecie Państwo w materiałach promocyjnych.

FESTIWAL SZPARAGOWEGO SMAKU

2.06.2018 r. | od godz. 15:00
Restauracja STARA MLECZARNIA w MOCHACH (gmina Przemęt)

Zapraszamy Państwa do udziału w Festiwalu Szparagowego Smaku – kulinarnych prezentacji i degustacji potraw ze szparagów przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z gminy Przemęt. Podczas Festiwalu odbędzie się konkurs na najciekawsze szparagowe potrawy, które trafią do menu okolicznych restauracji i znajdą się w specjalnym wydawnictwie.

SZPARAGI SYMBOLEM GMINY PRZEMĘT

Gmina Przemęt położona jest na w zachodnio-południowej części Wielkopolski i stanowi jedną z trzech gmin tworzących powiat wolsztyński. Zajmuje obszar 225 km kwadratowych, który zamieszkuje ponad 14 tys. osób.
Obszar ten nazywany jest Krainą Kwitnącej Konwalii, a to za sprawą znajdującej się tu Wyspy Konwaliowej, na której rosną unikalne w skali całego świata różowe konwalie. Ten niespotykany nigdzie indziej ewenement przyrodniczy sprawił, iż to właśnie konwalia stała się symbolem tego terenu i znalazła swoje miejsce w logo gminy.

Obok konwalii symbolem tego terenu jest także szparag. Przemęt to gmina rolnicza łącząca tradycję z nowoczesnością. Zdecydowana większość tutejszych ziem wykorzystywana jest w rolnictwie – 63,6 %. Znaczna ich część przeznaczona jest pod uprawy szparagów.

Pola szparagowe zajmują tu ponad 300 ha

Największe uprawy skoncentrowane są w okolicy miejscowości Mochy, Solec i Kaszczor.

Plakat (pdf) | Prospekt (pdf)