Biblioteka Bucz

Z okazji Światowego Dnia Pszczoły, 20 maja br.  do biblioteki w Buczu zostali zaproszeni słuchacze UTW – Krystyna Klawinska, Ewa Kicińska i Zbigniew Klemczak oraz uczniowie klasy II SP w Buczu. Po krótkim przywitaniu, zaproszeni goście z UTW opowiedzieli o tym czym zajmują się podczas swoich zajęć, czego się uczą, na jakie sekcje chodzą.

Podczas spotkania ph: ,, Kraina miodem płynąca czyli wszystko, co powinniśmy wiedzieć o pszczołach” dzieci dowiedziały się jak ważne są pszczoły dla człowieka i życia na ziemi. Z niezwykłą uwagą wysłuchały ciekawostek o tych owadach, z książki  ,,Sekretne życie pszczół” czytanych przez zaproszonych gości. Uczniowie dowiedzieli się jak ważna i ciężka jest praca pszczół, skąd się biorą te owady, jak powstaje miód i do czego służy żądło. Trudnym zadaniem było zapisanie na papierowym plastrze miodu zdania o pszczołach. Dzieci świetnie poradziły sobie z zgaduj-zgadulą, bezbłędnie odpowiadając na pytania. Na zakończenie  zajęć uczniowie z żółtych i czarnych kółek zrobiły pszczółki, które zdobią bibliotekę. Były też podziękowanie dla specjalnych gości i pamiątkowe zdjęcie.


Biblioteka Przemęt

Młode pokolenie dzieci to siła i radość, dojrzałość emerytów oferuje doświadczenie, a wspólne trwanie daje moc tworzenia. Ponadto książka może być wyjątkowym łącznikiem pokoleń, co udało się udowodnić podczas zajęć bibliotecznych, które odbyły się 24 maja w Bibliotece w Przemęcie z okazji Tygodnia Bibliotek.

Przedstawiciele sekcji języka angielskiego UTW w Przemęcie, czyli Pani Krystyna Klawinska, Pani Ewa Kicinska i Pan Zbigniew Klemczak wspólnie z panią bibliotekarką zaprezentowali uczniom klasy II SP ze Starkowa tzw. „Angielskie klimaty w bibliotece”. Dzieci miały wyjątkową okazję posłuchać opowiadania o Misiu Paddingtonie, które głośno przeczytały panie emerytki. Następnie pani bibliotekarka zaprosiła do wspólnej zabawy w układanie puzzli. Powstały z nich plakaty z wizerunkiem misia oraz z angielskimi nazwami jego części ciała oraz garderoby. Była to okazja do przypomnienia sobie znanego już wcześniej oraz nowego słownictwa w języku angielskim. Uczniowie przy współpracy z emerytami wykonali również kolorowe laurki z Paddingtonem, które były miłą pamiątką z wycieczki do biblioteki. Dziękujemy bardzo Słuchaczom UTW z Przemętu za pomoc w zrealizowaniu zajęć bibliotecznych. Wasza obecność przyniosła dzieciom wiele radości i uśmiechu. Jesteście wspaniałym przykładem, że będąc starszym wciąż można się rozwijać i angażować społecznie.


Biblioteka Mochy

Herbaciane opowieści w mocheńskiej bibliotece.

Dnia 21 maja br. biblioteka w Mochach gościła Słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przemęcie i Uczniów klasy IA Szkoły Podstawowej w Mochach wraz z Wychowawczynią. Z pierwszoklasistami spotkały się Pani Jadwiga Kasperska, która jest też koordynatorem przemęckiego UTW i Pani Aniela Adamska.

Spotkanie przebiegało pod hasłem „Biblioteka – dobre miejsce na… herbaciane opowieści”. Hasło i termin wydarzenia wybrano nieprzypadkowo, bowiem właśnie 21 maja obchodzony jest Dzień Herbaty.

Podczas spotkania wiele się działo. Pierwszoklasiści poznali historię tego święta, dowiedzieli się, jakie są etapy powstawania herbaty i obejrzeli akcesoria, które można używać do parzenia tego bardzo popularnego napoju. Było też wiele ciekawostek i pytań. Uczestnicy chętnie opowiadali o tym, jakie znają rodzaje herbat, jaką lubią najbardziej i co można do niej dodać, żeby była jeszcze smaczniejsza.

Tego dnia nie mogło zabraknąć także głośnego czytania. Panie przeczytały dzieciom baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Imbryk”, która doskonale „wpisała się” w temat zajęć. Dzieci z zainteresowaniem słuchały czytanej opowieści i chętnie odpowiadały na pytania dotyczące jej treści.

W dalszej części pierwszoklasiści nauczyli się robić kubeczki z papieru metodą origami (warto dodać, że zostały przetestowane) oraz wykonali pracę plastyczną, oczywiście z herbatą „w roli głównej”. Na tym jednak nie koniec. W Dniu Herbaty nie mogło zabraknąć chwili, właśnie na filiżankę herbaty i skosztowanie herbatników, co sprzyjało nie tylko „herbacianym” pogaduszkom.

W podziękowaniu za ciekawe spotkanie Gościom wręczono „kwiatowe laurki”, a Panie obdarowały dzieci słodką niespodzianką. Na zakończenie „herbacianych opowieści” wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.

Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i zapraszamy ponownie. Do zobaczenia.


Biblioteka Kaszczor

3 czerwca Filia Biblioteczna w Kaszczorze ugościła klasę I Szkoły Podstawowej w Kaszczorze. Spotkanie odbyło się z okazji tygodnia bibliotek z aktywnym udziałem Słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Przemętu – Pani Grażyny oraz Pani Basi, które przeczytały dla dzieci bajkę o samolotach, które w przestworzach czasu podróżowały po świecie, stąd tytuł spotkania ”Przestworza czasu”. Przy okazji Słuchaczki odpowiedziały na pytania dzieci opowiadając o tym, jak wyglądają zajęcia w UTW i co znaczą dla nich książki oraz czytanie, zachęcając tym samym do częstszego sięgania po nie. Na pamiątkę tego łączącego pokolenia spotkania, wspólnie z dziećmi zostawiły swój ”ślad” w bibliotece odciskając swój kciuk w farbie na obrazie namalowanym przez Panią bibliotekarkę a na koniec każdy otrzymał kolorowankę z motywem bajki którą dzieci poznały podczas głośnego czytania.