W dniach 7 i 8 maja 2024 roku w bibliotekach gminy Przemęt gościliśmy Grzegorza Kasdepke, pisarza dla dzieci i młodzieży, dziennikarza, wieloletniego redaktora naczelnego magazynu dziecięcego „Świerszczyk”, laureata wielu nagród literackich i Kawalera Orderu Uśmiechu. Najważniejszą cechą twórczości Grzegorza Kasdepke jest to, że podoba się dzieciom i dorosłym, jak mówi autor: ,,receptą na interesującą książkę dla dzieci jest napisanie tekstu, który zainteresuje również rodzica”. Tego niezwykłego gościa powitał w naszych bibliotekach dyrektor GCKiB w Przemęcie Szymon Piechowiak.

W spotkaniach z pisarzem uczestniczyli zaproszeni uczniowie klas I-IV szkół podstawowych z gminy Przemęt wraz z wychowawcami.

Na każdym ze spotkań pan Grzegorz opowiadał barwnie i dowcipnie o swojej twórczości, o zawodzie pisarza, dziennikarza, a przede wszystkim o swojej drodze do pisania książek dla dzieci. Czytał też fragmenty swoich książek, wywołując często śmiech uczniów, a tym samym rodząc w nich wiele pytań. Wyjaśniał też dzieciom czym są związki frazeologiczne, o których napisał książkę ,,Co to znaczy… 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”. Dzieci doskonale radziły sobie z wyjaśnieniami haseł takich jak: „gruba ryba” czy wyprowadzić kogoś w pole”. Dzieci z chęcią zadawały pytania m.in.: jaki jest sekret dobrej książki, jak wygląda dzień pracy pisarza, gdzie te książki powstają, skąd czerpie pomysły? Autor z niezwykłą cierpliwością i humorem odpowiedział na wszystkie, nawet te kłopotliwe pytania. Opowiedział też o swoich najnowszych książkach, które dopiero pisze, a ich bohaterem jest detektyw Pozytywka.

Na zakończenie spotkania do naszego gościa ustawiła się długa kolejka po autografy. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć. Były to fantastyczne i bardzo wesołe spotkania, które na pewno zachęciły dzieci do czytania książek.