W piękny, ale chłodny majowy dzień słuchacze UTW w Przemęcie wybrali się na wycieczkę w „nieznane”. Miejsce tego wyjazdu było wielką niespodzianką. O tym dokąd jadą i co na nich tam czeka, uczestnicy dowiedzieli się dopiero w trakcie podróży autokarem, który zmierzał do magicznego miejsca jakim są Mniszki, gdzie znajduje się Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej. Jest to ośrodek założony w wyremontowanych, zabytkowych budynkach folwarcznych. Tu można na chwilę zanurzyć się w dawnych czasach. Kierat napędzany siłą konia? Żelazko bez prądu? Pranie bez pralki? O tym i wielu innych ciekawych rzeczach oraz historii tego miejsca opowiedział studentom UTW przewodnik CERiP.
Razem z przewodnikiem uczestnicy wycieczki ruszyli do zwiedzania specjalnie przygotowanych stanowisk – od kowala poprzez warsztat bednarsko – stolarski, szewski, garncarski, stanowisko praczki, pszczelarza, warsztat wikliniarski do składu kolonialnego, wystawy urządzeń do przeróbki mleka i wyposażenia kuchni. Każdy uczestnik mógł spróbować kucia gwoździ, pracować przy urządzeniu do obróbki drewna, poznać pracę szewca, zajrzeć do wnętrza ula oraz zobaczyć naczynia kuchenne z dawnych epok. W zakładzie fotograficznym można było zapozować do zdjęcia, a w składzie kolonialnym obejrzeć produkty. Każdy mógł spróbować swoich sił w którymś z dawnych zawodów. Słuchacze UTW z „łezką w oku” wspominali swoje dzieciństwo i młodość, oglądając powoli odchodzące w zapomnienie dawne zawody i umiejętności. Na zakończenie tej podróży w czasie, wszyscy zamienili się w świecowników i wykonali świecę z wosku pszczelego, ozdobioną małą pszczółką, która będzie wspaniałą pamiątką.
Żyjemy w czasach bardzo szybkich, gdzie wszystko się zmienia z dnia na dzień, dlatego wizyta w Mniszkach pozwoliła na chwilę przystanku, na pokazanie, że przeszłość żyje w nas i warto ją poznawać.