31 stycznia bieżącego roku, w gościnnych progach Sali Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie, odbyło się wyjątkowe spotkanie. Tym razem naszą gminę odwiedził nie kto inny, jak Michał Klawinski – człowiek opowieści, żeglarz z krwi i kości, który swój żeglarski azymut na chwilę zawrócił w stronę Przemętu. Związany z Boszkowem i prowadzący tam Letnią Szkołę Żeglarską, podzielił się z nami swoją najnowszą przygodą – wyprawą na Kubę.
Spotkanie zainaugurowała Jadwiga Kasperska, koordynator Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przemęcie, która serdecznie powitała zgromadzonych oraz w paru słowach przedstawiła sylwetkę gościa. Życie Pana Michała to mozaika pełna przygód, której każdy kawałek maluje obraz człowieka z pasją, dla którego żeglarstwo to zarówno zawód, jak i największa miłość. Michał Klawinski, to nie tylko zawodowy żeglarz, ale i kajakarz, turysta, kapitan, a także autor podręcznika „Atlas żeglarski”.
Wykład rozpoczął się od anegdoty o długiej podróży na Kubę i pierwszym kontakcie z tamtejszym rumem – bo jakżeby inaczej można zacząć opowieść o tej karaibskiej perle? Przez kolejne godziny uczestnicy spotkania mieli okazję przenieść się na ciepłe, kubańskie plaże, poznać bogactwo tamtejszej kultury, historii, a także skomplikowanej codzienności.
Żeglarz zabierał słuchaczy w podróż przez Hawanę, gdzie historię można dosłownie wyczuć w powietrzu, przez zatopioną we francuskim stylu Cienfuegos, aż po Trinidad i Varadero, które – każde na swój sposób – zapisały się w jego sercu niezatartymi wspomnieniami. Nie zabrakło również opowieści o kulinarnych odkryciach – od kubańskich drinków takich jak Mojito czy Daiquiri, po niezliczone wersje pizzy i barwne, kubańskie soki.
Ale to nie tylko słodkie wspomnienia – pan Klawinski podzielił się także refleksjami o problemach wyspy, jak braku wygód czy górach śmieci na plażach.
Nie zabrakło opowieści o codziennym życiu Kubańczyków, gdzie na prowincji koń jest niezastąpionym środkiem transportu, a ulice zdobią klasyczne polskie samochody – Fiaty 126p i 125p. Michał Klawinski opowiedział również o kubańskiej muzyce, która jest duszą wyspy, a „Guantanamera” jest jej hymnem.
To wszystko ilustrowane było przepięknymi zdjęciami i filmami, które sprawiały, że trudno było uwierzyć, iż to wszystko dzieje się naprawdę.
Spotkanie było także okazją do zaprezentowania ciekawych pamiątek – cygara przywiezione z Kuby czy obrazu Che Guevary, który stanowił nie tylko dekorację, ale i pretekst do kolejnych opowieści.
Podróżowanie to dla Michała Klawinskiego esencja życia – każdego roku odkrywa nowe miejsca, dzieląc się z innymi swoimi doświadczeniami. Spotkanie trwało niemal 3 godziny, a opowieści były tak wciągające, że czas zleciał niezauważenie. Nasi mieszkańcy wyszli z sali GCKiB w Przemęcie z głowami pełnymi marzeń o własnych podróżach.
Zachęcamy do lektury „Atlasu żeglarskiego”, który z pewnością stanie się niezastąpionym towarzyszem każdego, kto marzy o własnej żeglarskiej przygodzie. Niech będzie ona pierwszym krokiem na drodze do realizacji marzeń, podobnie jak dla pana Michała Klawinskiego, który z żeglarstwa uczynił swoje życie.
To była niezapomniana lekcja geografii, kultury, ale przede wszystkim pasji do życia i odkrywania świata.
Chcielibyśmy złożyć panu Michałowi najserdeczniejsze życzenia: niech każdy rejs będzie bezpieczny i pełen niezapomnianych widoków, niech wiatr zawsze wieje z korzystną siłą, a słońce rozświetla najdalsze horyzonty. Życzymy również, aby pasja do żeglarstwa nigdy nie wygasła, a każda kolejna wyprawa przynosiła nowe odkrycia i satysfakcję z pokonywanych morskich tras. Dziękujemy za podzielenie się z nami kawałkiem swojego świata i życzymy dalszych wspaniałych podróży po bezkresnych wodach.
Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach!