PRZEMĘT
.
Biblioteka w Przemęcie zorganizowała dla najmłodszych Czytelników-Przedszkolaków spotkanie z książką pod tytułem „Kicia Kocia na traktorze” Anity Głowińskiej. Tematyka książki nie była przypadkowa, gdyż oprócz tego, że Dzień Głośnego Czytania obchodzimy 29 września, to dzień wcześniej czyli 28 września przypadał Światowy Dzień Jabłka. Wszystkie dzieciaki uwielbiają jabłka, a Kicia Kocia też, o czym przekonały się słuchając opowiadania, które przeczytała pani bibliotekarka.
.
Książka wzbudziła wśród dzieci duże zainteresowanie, z pewnością dlatego, że jej bohaterka przeżyła wspaniałą przygodę w jabłkowym sadzie u swojego wujka , gdzie mogła liczyć na przejażdżkę prawdziwym traktorem i zjedzenie owocowych przysmaków w postaci jabłek.
.
Jako pierwsze w głośnym czytaniu o Kici Koci wzięły udział dzieci z Przedszkola w Przemęcie. I choć osobiście do biblioteki nie mogli przybyć Przedszkolacy z Radomierza i Starkowa, to w ramach akcji „Bibliotekarz w gościnie” pani bibliotekarka odwiedziła dzieci osobiście, aby również im umożliwić spotkanie z książką. Oprócz głośnego czytania, dzieci wzięły udział w zabawie – jabłuszkowe rytmy i miały okazję oglądać książki, które bibliotekarka zabrała ze sobą do wspólnego przeglądania. Głośne czytanie umiliły postacie Kici Koci i Packa, które zostały przedstawione w formie plakatu dzięki szablonom udostępnionym do druku przez wydawnictwo Media Rodzina.
.
29 września br. Bibliotekę w Przemęcie odwiedzili również uczniowie klasy II B wraz z wychowawcą Panią Marzeną Zdanowicz z Zespołu Szkół w Przemęcie. Podczas wizyty pani bibliotekarka przeczytała fragmenty książki pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, którą napisał Hugh Lofting. Tematyka książki była inspiracją do zabawy w przyporządkowanie zwierząt do odpowiednich gatunków. Uczniowie spisali się na medal! Korzystając z zasobów księgozbioru Biblioteki w Przemęcie, dzieci chętnie przeglądały książki. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały zakładki do książek i zostały zaproszone do akcji „Karta Czytelnika Juniora”.
.


KASZCZOR
.

Bibliotekę w Kaszczorze z okazji Dnia Głośnego Czytania odwiedzili uczniowie klasy I i III Szkoły Podstawowej w Kaszczorze.
.
Starsi uczniowie pięknie i głośno przeczytali wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”, następnie odpowiadali na pytanie – „Dlaczego czytają książki?”. 📖 Wspólnie wykonali też plakat ph. „Czytam, bo…”, który teraz można zobaczyć w bibliotece.
.
Uczniowie klasy I zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki i książek. Wspólnie bawili się przy książce aktywizującej „Potrząśnij jabłonką”. Z dużym zainteresowaniem oglądali też książki nietypowe. Na pamiątkę każdy uczeń otrzymał zakładkę do książki z godzinami otwarcia biblioteki oraz samodzielnie wykonał pieczątkę na otrzymanej zakładce.
.
Zajęcia przygotowała i przeprowadziła Jolanta Skorupińska – bibliotekarka pracująca na co dzień w bibliotece w Buczu na zaproszenie Jadwigi Kasperskiej.

.

MOCHY

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w mocheńskiej bibliotece.

To czytelnicze święto obchodzimy 29 września i właśnie tego dnia biblioteka w Mochach gościła dzieci z dwóch starszych grup przedszkolnych Przedszkola w Mochach.
.
Przedszkolacy wysłuchali opowiadania pt. „Antek i stara jabłonka” autorstwa Edyty Zarębskiej. Książeczka ta nie została wybrana przypadkowo, bowiem 28 września, według kalendarza świąt nietypowych, obchodzony był Światowy Dzień Jabłka. Podczas spotkania dzieci opowiadały o tym, co smacznego można przygotować z jabłek i wykonały „jabłkową” pracę plastyczną. Nie zabrakło także zdrowej przekąski, oczywiście w postaci jabłka.
.

BUCZ
.
W ostatnich dniach września w bibliotece w Buczu skupiliśmy się na głośnym czytaniu, ponieważ 29 września przypada zapoczątkowany w Polskiej Izbie Książki – Dzień Głośnego Czytania.
.
Pierwszą wizytę w bibliotece złożyli uczniowie klasy I. Po zapoznaniu się z zasadami korzystania z książek, wysłuchali wiersza ,,Skargi książki” J. Huszcza.
Bibliotekę odwiedziła też grupa przedszkolna, która jak się okazało doskonale pamięta zasady właściwego korzystania z książek. Przy aktywizującej książce ,,Potrząśnij jabłonką’’ wszyscy się doskonale bawili. Oczywiście był też czas na samodzielne oglądanie książek.
.
Wtorkowy poranek w bibliotece spędzili uczniowie klasy III SP, głośno czytając z podziałem na rolę wiersz ,,Na straganie” J. Brzechwy. Uczniowie wspólnie wykonali plakat ph; ,,Czytam, bo…’ i narysowali mola książkowego wg podanego planu.
.
W środę bibliotekarka wybrała się w gościnę do przedszkola. Dzieci z grupy starszaków z wielką uwagą wysłuchały opowiadania ,,Bajkołapek na dobranoc’’ H. Docherty. Przedszkolacy z wielkim zainteresowaniem oglądali wybrane książki, a na zakończenie otrzymali kolorowe zakładki.
.