W dniach 12 i 13 września 2023 r. odbyła się dwudniowa wycieczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przemęcie nad morze.

Pierwszy dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Szczecina. Pod opieką przewodnika uczestnicy udali się na Wały Chrobrego zlokalizowane wzdłuż Odry. Słuchacze zobaczyli zabytkowe gmachy: Akademii Morskiej, Muzeum Morskiego i Teatru Współczesnego oraz Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i właśnie z tego miejsca podziwiali widoki nad Odrą. Następnym punktem programu był dziedziniec renesansowego Zamku Książąt Pomorskich i zapoznanie się z jego historią. Szczególną uwagę wszystkich zwrócił zegar słoneczny z łacińskim napisem „Vita brevis” co oznacza „Życie jest krótkie”.

Szczególnym miejscem w Szczecinie jest Stary Rynek, który zachwycił urokiem i historią, którą uczestnicy mieli okazję poznać. Pogoda była wyjątkowa, więc spacer po mieście był przyjemny, choć niektóre miejsca studenci widzieli tylko z okien autobusu jako, że Szczecin to bardzo rozległe miasto. Następnie uczestnicy udali się do zabytkowej zajezdni z 1912 r., gdzie znajduje się Muzeum Techniki i Komunikacji. W zbiorach Muzeum podziwiali tramwaje, autobusy, samochody, motocykle, rowery, pojazdy nietypowe, sprzęt elektroniczny, telekomunikacyjny, gospodarstwa domowego i wiele innych. Każdy słuchacz UTW pamiętający czasy PRL znalazł tu swój pierwszy pojazd. Wieczorem grupa, po dniu pełnym wrażeń, dotarła na nocleg do Wisełki. Po krótkim odpoczynku odbyło się spotkanie w pięknym ogrodzie. Były rozmowy i wspólne śpiewanie piosenek.

Drugi dzień przyniósł nam jeszcze więcej przygód. Seniorzy dotarli do Bałtyckiego Parku Miniatur w nadmorskiej miejscowości Międzyzdroje, podzieleni na dwie grupy poznali historię i obejrzeli zlokalizowane, sporządzone w skali 1:25, miniatury budowli z państw leżących nad Morzem Bałtyckim. Następnie wyruszyli na krajoznawczą część wycieczki docierając nad malownicze jezioro Turkusowe znajdujące się na wyspie Wolin, gdzie przepiękne widoki zapierały dech w piersi. Kolejnym etapem wyprawy było Mini Muzeum broni V-3, jedyne w Polsce miejsce, gdzie można zobaczyć tajną broń niemiecką z okresu II wojny światowej. Potem wycieczkowicze wspólnie dotarli  do  Promenady Gwiazd – chodnika, w którym wymurowane są płyty z odciskami osobistości polskiej sceny kulturalnej.  Kolejno ruszyli na spacer po międzyzdrojskim molo, podziwiając Morze Bałtyckie.

Wszyscy wrócili do domu zadowoleni, pełni wrażeń i wiedzy historycznej,  gotowi do rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Pragniemy bardzo podziękować wójtowi Januszowi Frąckowiakowi za wsparcie finansowe, dzięki któremu wszyscy chętni słuchacze UTW skorzystali z wyjazdu.