Szlakiem Pana Tadeusza

W miniony czwartek, 20 kwietnia 2023 r. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Przemęcie zorganizował wycieczkę szlakiem Adama Mickiewicza – Podróże z Panem Tadeuszem.

Pierwszym punktem wycieczki było Cichowo, gdzie znajduje się skansen filmowy Soplicowo, powstały z elementów scenografii stworzonej na potrzeby ekranizacji ,,Pana Tadeusza”. Słuchacze UTW przechadzali się między dworkiem, wozownią, stajnią, kurnikiem i spichlerzem, w otoczeniu domowych zwierząt i starego sadu, a na zakończenie wizyty zatańczyli poloneza.

Drugim punktem wycieczki był Lubiń, który swoją sławę zawdzięcza Benedyktynom, przybyłym tu 950 lat temu z opactwa św. Jakuba w Leodium. Zwiedzanie pięknych wnętrz kościoła klasztornego pod przewodnictwem Brata Roberta było ucztą dla ducha. Tutaj można też było zakupić ziołowe nalewki Mnichów min. Benedyktynkę od Siedmiu boleści, Benedyktynkę do Rany przyłóż. – Mamy nadzieję, że pomoże na wszelkie dolegliwości naszych seniorów. 🙂

W Kopaszewie uczestnicy wycieczki zwiedzili wnętrza pałacu z ekspozycjami poświęconymi Adamowi Mickiewiczowi i Helenie Modrzejewskiej, którzy w nim bywali oraz przypałacową kaplicę MB Śnieżnej.

Kolejnym punktem wycieczki była Turew z zespołem pałacowo-parkowym. Seniorzy z ciekawością wysłuchali historii rodziny Chłapowskich. Najbardziej w tę historię wpisał się generał Dezydery Chłapowski, reformator rolnictwa i pionier mechanizacji. W Turwi studenci byli też gośćmi w unikatowym muzeum gorzelnictwa, gdzie w dalszym ciągu prowadzi się produkcję spirytusu, stosując niezmienną od stu lat recepturę. Można było zobaczyć dawne urządzenia gorzelni i poznać cały proces produkcji tego alkoholu.

Uśmiech i dobry humor na twarzach towarzyszył przez cały czas wycieczki. Pomimo napiętego programu zwiedzania, wszyscy uczestnicy wyjazdu byli bardzo zadowoleni, a zdobyte informacje być może będą inspiracją do sięgnięcia po któreś z dzieł Adama Mickiewicza.
Dziękujemy bardzo Pani przewodnik Katarzynie za profesjonalny przekaz wielu informacji na temat zabytków, ludzi, miejsc i zdarzeń związanych ze szlakiem Mickiewicza. Informacje okraszone licznymi historyjkami i ciekawostkami – na długo pozostaną w pamięci.