Spotkanie autorskie z Zofią Mąkosą w Mochach

W czwartek, 2 marca br. w mocheńskiej bibliotece publicznej miało miejsce niezwykłe spotkanie autorskie. Gościem wydarzenia była pisarka Pani Zofia Mąkosa.
Autorka urodziła się w Kargowej, dzieciństwo spędziła w Chwalimiu. Jest emerytowaną nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie. Czytanie książek i pisanie to największa pasja naszego Gościa. Pani Zofia debiutowała w 2017 roku powieścią „Cierpkie grona”, pierwszym tomem trylogii WENDYJSKA WINNICA. Dwa lata później ukazało się „Winne miasto”, w 2020 roku „Dolina nadziei”. Pierwsze dwie powieści zostały wyróżnione Lubuskim Wawrzynem Literackim.
W swoich książkach Pani Zofia opowiada historię zwykłych ludzi, którym przyszło żyć podczas ważnych wydarzeń historycznych.
Pisarka napisała również jedno z opowiadań w książce pt. „Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny”. Opowiadanie Pani Zofii nosi tytuł „Buty małej Renaty”.
W ubiegłym roku ukazały się kolejne powieści Pani Zofii. W styczniu pierwszy tom cyklu MAKOWA SPÓDNICA pt. „Kamień w wodę”, a we wrześniu drugi tom pt. „Siostry”. To powieści historyczno-obyczajowe z fabułą umiejscowioną w XVII wieku. Książka „Makowa spódnica. Kamień w wodę” otrzymała nominację portalu czytelniczego lubimyczytać.pl na KSIĄŻKĘ ROKU 2022.
W roku 2022 Pani Zofia została Kobietą Roku Województwa Lubuskiego w kategorii – działalność artystyczna.
Podczas spotkania pisarka opowiadała o okolicznościach powstawania książek i zbieraniu materiałów, w których nieocenioną pomocą jest mąż Pani Zofii – Pan Tadeusz Mąkosa, który w czasie spotkania wplatał ciekawe wątki historyczne.
Pisarka mówiła również o swoich inspiracjach malarskich, które towarzyszyły Jej przy pisaniu dylogii „Makowa spódnica”.
W podziękowaniu za spotkanie kwiaty naszemu Gościowi wręczyli Wójt Gminy Przemęt Pan Janusz Frąckowiak i Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie Pan Szymon Piechowiak. Były też pamiątkowe autografy i wpisy do książek oraz dyskusja przy kawie.
Dziękujemy za bardzo ciekawe spotkanie i czekamy na kolejne powieści.
Wszystkim czytelnikom dziękujemy za obecność.
To spotkanie na pewno na długo pozostanie w pamięci i sercach uczestników.
Warto dodać, że wszystkie tytuły autorstwa Pani Zofii Mąkosy można wypożyczyć w naszych bibliotekach.
Zapraszamy!