UTW na wspólnej wycieczce

I znowu zima, i znowu grudzień, miesiąc w którym odbywają się spotkania gwiazdkowe wpisujące się w tradycję świąt Bożego Narodzenia. Również studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przemęcie starają się ten zwyczaj kultywować, ale w tym roku było trochę inaczej. W czwartek, 8 grudnia 2022 r. 40- osobowa grupa słuchaczy UTW wybrała się na wyjazd edukacyjny do Leszna. Głównym celem wyprawy było Muzeum Okręgowe. Zwiedzanie rozpoczęto od wystawy czasowej ,,Tajemnice miśnieńskiej porcelany”, gdzie zaprezentowane zostały wyjątkowe i niezwykle cenne wyroby: talerze, miseczki, filiżanki do kawy, świeczniki i kałamarze wykonane z delikatnej porcelany w miśnieńskiej manufakturze od XVIII do XX wieku.

Próbujemy pokazać różnorodność zdobień, bo my kojarzymy Miśnię najczęściej biało-błękitną. A to nie jest prawda, bo bardzo słynne były kwiatowe serwisy malowane w tzw. kwiaty niemieckie, czyli polne kwiaty. Ale także był serwis warzywny, gdzie każdy talerz z serwisu był zdobiony innym warzywem – opowiadała Małgorzata Gniazdowska, która oprowadzała słuchaczy po muzeum.

Następnie grupa obejrzała wystawę stałą „Na styku światów. Historia Leszna od XVI do XX wieku”. W muzeum odbył się też wykład z historii sztuki ,,Wieś i miasteczko na obrazach Antoniego Kozakiewicza”.

Po tak dużej dawce wiedzy słuchacze udali się na spacer po leszczyńskim rynku. W trakcie spaceru wiceprezes UTW w Lesznie Aleksander Świgoń podzielił się swoją wiedzą o mieście i pokazał kilka ciekawych budynków.

Kolejnym miejscem do którego udali się uczestnicy wycieczki była Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka, która od czerwca br. mieści się w nowym budynku. Na parterze biblioteki mieści się czytelnia i sala wystawowa. Na kolejnych kondygnacjach znajdują się wypożyczalnie: dla dzieci i młodzieży. Jest też sala koncertowa. Na wszystkich zrobiły wrażenie te nowoczesne, ogromne, pięknie zaaranżowane przestrzenie. Wycieczka do Leszna była wspaniałym pomysłem, jej uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę z dziedziny sztuki, historii i nowoczesności.

Z Leszna słuchacze UTW udali się do Wijewa na bożonarodzeniowe spotkanie przy pysznym obiedzie i kawie. W świąteczny nastrój wprowadziły uczestników spotkania wspólnie śpiewane kolędy i życzenia złożone przez koordynator Jadwigę Kasperską i przewodniczącą Rady Słuchaczy Krystynę Klawińską.

Ożywione rozmowy przy stołach i uśmiechnięte twarze świadczyły, że pomysł zorganizowania spotkania był udany i przyczynił się do jeszcze większej integracji studentów, będącej jednym z głównych celów działalności każdego UTW.