W środę 25 maja 2022 na zaproszenie Wójta Gminy Przemęt, Janusza Frąckowiaka naszą gminę odwiedzili słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Wolsztyna.
Gości oraz słuchaczy UTW z Przemętu przywitała Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie, Agnieszka Kędziora.  Pani Dyrektor opowiedziała o działaniach jakie podejmuje GCKiB, o zespołach artystycznych, sekcjach zainteresowań i Uniwersytecie. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Przemęt, który podziękował gościom  z Wolsztyna za przyjęcie zaproszenia, wyraził nadzieję na dalszą, owocną współpracę i zaprosił na wycieczkę po gminie, którą poprzedziła prezentacja multimedialna promująca  Gminę Przemęt. W imieniu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Wolsztyna za zaproszenie podziękował jego Prezes, Adam Cukier. Wycieczka po gminie rozpoczęła się  w krużgankach kościoła  pw. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie. O fascynującej historii tej wspaniałej, barokowej budowli oraz działających tu Cystersach opowiedział ks. Edmund Jaworski. Seniorzy mogli też zobaczyć zabytkową zakrystię i znajdujące się tam cenne, wiekowe ornaty.
Po pokonaniu kilku kilometrów  uczestnicy wycieczki dotarli do miejscowości Siekowo, gdzie stoi wieża widokowa, z której rozpościera się wspaniały widok na całą okolicę. O powstaniu wieży i historii winnicy Czartoryskich opowiedział Łukasz Wojciechowski, instruktor kultury  GCKiB w Przemęcie. Wieża w Siekowie ma 30 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzi aż 147 stopni, które niektórzy uczestnicy pokonali w kilka minut. Miejscem przystanku na kawę, placek i pyszne rogaliki, na trasie Siekowo – Bucz, było wielu osobom już znane Siedlisko w Kluczewie.
Kolejnym punktem wycieczki był piękny pałac w Buczu, gdzie obecnie mieści się szkoła podstawowa. Na wycieczkowiczów  czekała przed pałacem Jolanta Skorupińska, bibliotekarka Filii Bibliotecznej w Buczu, która opowiedziała o historii pałacu i jego mieszkańcach. Można było zobaczyć hol z belkowym stropem i kominkiem, witraż ze scenami myśliwskimi    i dawną jadalnię wyłożoną drewnianą boazerią. Niestety, pogoda przeszkodziła zobaczenie pałacu na zewnątrz oraz otaczającego go parku.
Spotkanie słuchaczy, które dostarczyło wszystkim wielu wrażeń i wyposażyło w masę nieznanych większości informacji o naszej gminie zakończyło się smacznym obiadem w Wieleniu. Spotkanie było dobrą okazją do nawiązania współpracy przemęckiego uniwersytetu z UTW w Wolsztynie. – Myślę, że to spotkanie rozbuduje, urozmaici i uatrakcyjni ofertę obu uniwersytetów – powiedziała Jadwiga Kasperska, koordynator UTW w Przemęcie. Choć pogoda nie do końca dopisała, to humory i zainteresowanie prezentowanymi obiektami dopisały. Okazało się, że świat z ciekawymi miejscami nie zaczyna się gdzieś daleko, lecz tuż za progiem.