W dn. 8-15 maja 2022 r. w naszych bibliotekach odbywa się Tydzień Bibliotek. Na cały tydzień zaplanowany jest szereg działań. W Bibliotekach w Przemęcie, Mochach. Kaszczorze i Buczu z pewnością nie jest nudno!’

Kamishibai, czyli Papierowy Teatr to technika opowiadania i czytania wywodząca się z Japonii, a którą w myśl hasła „Biblioteka – świat w jednym miejscu” wykorzystano na spotkaniu z przedszkolakami w Bibliotece w Przemęcie. Teatrzyk, który zaprezentowano dzieciom nosił tytuł „Dwa Ptaszki”. To prosta i piękna przypowieść o sile współpracy, która ukazuje wodę jako szansę przetrwania i cenny dar, o który warto wspólnie dbać. Po przeczytaniu opowiadania wspólnie z dziećmi przeprowadzono krótką pogadankę na temat oszczędzania wody, zmian klimatycznych, które mają wpływ na obieg wody w przyrodzie oraz o dużej roli współpracy ludzi dla dobra przyrody. Dzieci obejrzały również krótką animację na temat cyklu hydrologicznego. Uwieńczeniem spotkania było wykonanie pracy plastycznej „Kropelka Wody”, którą dzieci zabrały ze sobą na pamiątkę, aby pamiętać o istocie oszczędzania wody.

9 maja 2022r. bibliotekę odwiedziły wszystkie grupy przedszkolaków z Kaszczorze. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że biblioteka to „Magiczne miejsce” , w którym mieszkają przeróżne książki. Bibliotekarka zwróciła uwagę jaka jest różnica miedzy biblioteką a księgarnią, w jaki sposób można zostać czytelnikiem i jak ważne jest poszanowanie książek. Na spotkaniu nie zabrakło życzeń z okazji Dnia Bibliotekarza i Święta Biblioteki od KOTKÓW, MISIÓW i PSZCZÓŁEK oraz wszystkich Pań. (Serdecznie dziękuję !) Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkową zakładkę do książki.

9 maja br. biblioteka w Buczu – Uczniowie klasy I SP w Buczu wzięli udział w turnieju wiedzy o bajkach ph.,,Przepraszam, z jakiej jestem bajki?”. Dzieci musiały się wykazać nie tylko wiedzą na temat znanych bajek, ale także układać puzzle i łowić złote rybki. Wszyscy świetnie się bawili i na zakończenie otrzymali drobne upominki.

Spotkanie autorskie i warsztaty literacko-plastyczne jednego dnia- tak rozpoczęliśmy Tydzień Bibliotek w mocheńskiej książnicy. W poniedziałek, 9 maja gościliśmy Panią Katarzynę Jęsiek- autorkę książki z wierszami dla dzieci pt. „Mój przyjaciel las”. W spotkaniu udział wzięły dzieci z Przedszkola w Mochach. Pani Kasia pochodzi z Lubina, ale od wielu już lat jest mieszkanką naszej gminy. Oprócz wierszy, jest też autorką tekstów piosenek dla dzieci i potrafi grać na kilku instrumentach, między innymi, na zapomnianym nieco akordeonie. Podczas spotkania autorka opowiedziała, o tym, jak to się stało, że zaczęła pisać i jakie trudności musi pokonać początkujący pisarz, żeby wydać książkę. Dzisiaj wiersze, które pisze, publikuje w Internecie na swoim profilu na Facebooku. Na pamiątkę ze spotkania każdy przedszkolak otrzymał zakładkę do książki z autografem. Z pewnością to spotkanie na długo pozostanie w pamięci małych słuchaczy. Tego dnia w mocheńskiej bibliotece odbyły się też warsztaty literacko-plastyczne w ramach nowego cyklu pn. „Biblioteczna Akademia Wyobraźni” („BAW”). W warsztatach udział wzięli uczniowie ze świetlicy szkolnej. Inspiracją do zorganizowania zajęć była wierszowana opowieść pt. „Paw, co ogon miał z przyjaźni” Pana Poety. Podczas zajęć było głośne czytanie i dyskusja o tym, jak ważna w życiu jest przyjaźń i to, że czasami jeden mały gest ze strony wielu osób może „zdziałać” wielkie rzeczy oraz, że warto się dzielić z innymi nawet wtedy, gdy sami mamy niewiele. Dopełnieniem spotkania była praca plastyczna- paw „przybornik” na kredki.

9 maja biblioteka w Buczu – Uczniowie klasy I SP w Buczu wzięli udział w turnieju  wiedzy o bajkach ph.,,Przepraszam, z jakiej jestem bajki ?”. Dzieci musiały się wykazać nie tylko wiedzą na temat znanych bajek, ale także układać puzzle i łowić złote rybki. Wszyscy świetnie się bawili i na zakończenie otrzymali drobne upominki.

W środę 11 maja 2022 r. z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek, grupa MOTYLKÓW z przedszkola w Osłoninie odwiedziła bibliotekę w Kaszczorze. Dzieci dowiedziały się jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią i co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem. Pani bibliotekarka zaprezentowała dzieciom najmniejsze, największe, najgrubsze książeczki, ale też dała potrzymać najcięższe książki, co dla niektórych było niełatwe. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia. Dla mnie była to bardzo miła niespodzianka – mówi Jadwiga Kasperska – serdecznie dziękuję.

We wtorek, 10 maja bibliotekę w Mochach odwiedziły dzieci z Przedszkola w Nowej Wsi. Dla wielu  przedszkolaków była to pierwsza taka wizyta. Podczas spotkań mali goście dowiedzieli się, co trzeba zrobić żeby zostać czytelnikiem biblioteki. Poznali też zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Następnie odbyło się głośne czytanie opowiadania o pewnej bardzo zapracowanej ośmiornicy i jej rodzince. Nie zabrakło też pracy plastycznej.

W środę, 11 maja 2022 r. w mocheńskiej bibliotece uczniowie z klasy I B SP w Mochach zakończyli cykl spotkań czytelniczo-plastycznych podczas, których słuchali fragmentów książki pt. „Jacek, Wacek i Pankracek”  Miry Jaworczakowej i wykonywali związane z nimi różne zadania na przygotowanych wcześniej kartach. Po ich zebraniu w całość powstały wyjątkowe książeczki, które na zakończenie wspólnie czytali i oglądali.

Tydzień Bibliotek trwa – w ramach jego obchodów 12 maja 2022 r. w Przedszkolu w Osłoninie zaprzyjaźniona z Filia Biblioteczną w Kaszczorze studentka III roku Anna Bielówka przeprowadziła dla przedszkolaków zajęcia pt. „Podróż do świata baśni i bajek”. Dzieci miały do wykonania wiele zadań m.in. odnaleźć tajemniczy list, odgadnąć magiczne bajki z użyciem światła, ułożyć puzzle, a także zatańczyć na królewskim balu. Niesamowite spotkanie, było wspaniale, o czym świadczą podziękowania i laurki dla Pań z biblioteki.

Moje Plastusiowo” to tytuł cyklu spotkań czytelniczo-plastycznych, którego zakończenie odbyło się w piątek 13 maja w bibliotece w Mochach. Jego uczestnikami byli uczniowie z klasy I A SP w Mochach. Podczas spotkań pierwszoklasiści nie tylko słuchali fragmentów książki pt. „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej, ale też wykonywali różne zadania – pisali, rysowali, wyklejali, a nawet robili laleczki z wełny. Na zakończenie, gotowe karty pracy zostały złożone w całość. W ten sposób każdy został autorem kolorowej książeczki.