W maju przypadał Tydzień Bibliotek, ale nie tylko maj, a każdy miesiąc jest dobry na to, aby odwiedzić biblioteki. Biblioteki w Buczu, Mochach, Przemęcie i Kaszczorze polecają się czytelnikom. Oto jak minęły w nich dwa ostatnie tygodnie maja 2022 r.
W kolejnym dniu Tygodnia Bibliotek w bibliotece w Buczu pojawili się uczniowie klasy II SP w Buczu. Z uwagą wysłuchali opowiadania ,,Carlitto, mrówkojad z Wenezueli” i dowiedzieli się dlaczego jego język jest 10 razy dłuższy od naszego. Obejrzeli cały cykl książek M. Wojciechowskiej ,,Zwierzaki świata” , książek z którymi można odbyć niesamowitą podróż do najbardziej egzotycznych zakątków świata i poznać historię Jessiki, Happiego, Fusiego, Balgira i Carlito, piątki fantastycznych zwierzaków. Bez problemu rozwiązali zagadki o zwierzętach i wykonali piękne, kolorowe prace plastyczne.
W środę 18 maja br. biblioteka w Buczu gościła Panią Katarzynę Jęsiek, autorkę wierszy i piosenek dla dzieci. W spotkaniu wzięli udział starszacy z przedszkola w Buczu, którzy z ogromną uwagą wysłuchali ciekawych i zabawnych wierszy o zwierzętach mieszkających w naszych lasach z książki ,,Mój przyjaciel las”. Był wierszyk o rudej wiewiórce i płochliwej sarnie. Podczas spotkania dzieci rozwiązywały zagadki, opowiadały o zwierzętach, także tych z dalekich krajów. Każdy przedszkolak na pamiątkę spotkania otrzymał zakładkę do książki. Pani Katarzyna Jęsiek podarowała bibliotece książkę ze swoimi piosenkami ,,Mali Artyści. Zwierzęta”, która już czeka na małych czytelników.
W piątek 20 maja br. bibliotece w Buczu znów było głośno i ciekawie, ponieważ odwiedziły bibliotekę dwie grupy ,,zerówek” z SP W Buczu. Tematem zajęć rozwijających zainteresowania czytelnicze były książki i bajki w nich zawarte. Spotkania rozpoczęły się od zabawy tropiącej, której celem było odnalezienie listu od wróżki. W rozwiązywaniu zagadek o bohaterach z bajek pomagała ,,magiczna książeczka’’, dzieci musiały też ułożyć bajkowe puzzle, posłuchać bajki ,,Trzy świnki” i odpowiedzieć na bardzo trudne pytania. Była też wesoła zabawa z chustą animacyjną i taniec na balu w królewskim zamku. Zajęcia prowadziła Pani Anna Bielówka , studentka III roku PWSZw Lesznie, której w podziękowaniu dzieci wręczyły laurki i kwiatki.
„Moje Plastusiowo” to tytuł cyklu spotkań czytelniczo-plastycznych, którego zakończenie odbyło się w piątek 13 maja w bibliotece w Mochach. Jego uczestnikami byli uczniowie z klasy I A SP w Mochach. Podczas spotkań pierwszoklasiści nie tylko słuchali fragmentów książki pt. „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej, ale też wykonywali różne zadania – pisali, rysowali, wyklejali, a nawet robili laleczki z wełny. Na zakończenie, gotowe karty pracy zostały złożone w całość. W ten sposób każdy został autorem kolorowej książeczki.
Dzień Niezapominajki obchodzony jest 15 maja. Niezapominajka to kwiat, który symbolizuje swoją nazwą szeroki zakres tematów i ma różnorodne znaczenie. W tym dniu szczególnie promuje się walory polskiej przyrody i przypomina o potrzebie jej ochrony. Święto to ma także na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób i miejsc. Z tej okazji na warsztaty do mocheńskiej biblioteki publicznej zaproszeni zostali uczniowie z klasy III A SP w Mochach. Podczas spotkania trzecioklasiści poznali historię powstania tego święta, wysłuchali wiersza Marii Konopnickiej pt. „Niezapominajki” i opowiadania Marii Nienartowicz pt. „O Niezapominajce kwiatku koloru nieba” oraz wykonali niezapominajkowy „przypomninacz” do notatek. Na zakończenie, żeby „nie zapomnieć” o wizycie w bibliotece, wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.
Czytanie książek ma sens w każdym wieku, a zwłaszcza od najmłodszych lat! W piątkowy poranek 20 maja na zaproszenie Gminnego Żłobka w Błotnicy z książkową wizytą do dzieci wybrała się bibliotekarka z GCKiB w Przemęcie. Spotkanie z dziećmi przebiegło w miłej atmosferze oczywiście w otoczeniu książek, które specjalnie na tę okazję zabrała ze sobą pani bibliotekarka. Mali milusińscy z zaciekawieniem wysłuchali opowiadań o Zosi ogrodniczce, o owadach, które mieszkają w ogródku i o zwierzątkach, które poczuły się zmęczone po wielu przygodach, które spotkały je na łące. Dziękujemy za zaproszenie do żłobka i życzymy najmłodszym wielu zachwytów opowiastkami, które mieszkają w książkach.
W sobotę, 28 maja rozpoczyna się XXI Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom, który będzie przebiegał pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”. Z tej okazji w piątek 27 maja, w przededniu tego wydarzenia, na zaproszenie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Radomierzu z wizytą do dzieci wybrała się bibliotekarka z GCKiB w Przemęcie. W grupie Starszaków i Maluszków bibliotekarka przeczytała zabawne książki o zwierzętach oraz wiersze o ochronie środowiska, które przedstawiały „Rady małego ekologa”. Odbyły się również krótkie pogadanki na temat dbania o przyrodę, a u Maluszków dodatkowo dzieci dowiedziały się na czym polega praca w bibliotece. Przedszkolacy z dużym zainteresowaniem oglądali książki, które specjalnie na tę wizytę zabrała ze sobą pani bibliotekarka. Na pamiątkę dzieci otrzymały zakładki książkowe, na których mogły samodzielnie wykonać pieczątkę biblioteki.