Od trzech lat prowadzony jest Klub Seniora w Gminie Przemęt w czterech miejscowościach: Kaszczor, Przemęt, Mochy, Bucz. Uczestnikami jest przeszło 40 seniorów z naszej gminy w wieku 60+. Twórczy Klub Seniora prowadzony jest przez Fundację Centrum Aktywności w Bukwicy prowadzonej przez Panią Magdalenę Agaciak. Liderem klubu jest artysta Dagmara Angier-Sroka, która organizuje wszelkie działania, warsztaty, animacje i spotkania z ciekawymi ludźmi w ramach projektu. Projekt twórczych klubów jest pokłosiem projektu „Sztuka Puka mobilna pracownia” realizowanego w 2016 roku przez Fundację Sztuka dla Ludzi i jej inicjatorów.
Założenia klubu są proste. Stworzono miejsca, by raz w tygodniu spotykać się, budować relacje społeczne, integrować się, wyjść z domu. Jest to ważne z perspektywy osób starszych, w szczególności mieszkających samotnie bez rodziny. Pretekstem do spotkań są głównie zajęcia plastyczne z: malarstwa, grafiki warsztatowej i fotografii. Warsztaty twórcze prowadzi artysta Bartłomiej Sroka. Powstało wiele prac w różnych technikach od malarstwa akwarelowego, przez akrylowe, papieroryt po linoryt. Każdy uczestnik ma możliwość poznawania i doświadczania różnych technik. Inspiracją do malarstwa, grafiki niejednokrotnie były obrazy, grafiki wielkich artystów polskich i światowych jak np.: Olga Boznańska, Stanisław Wyspiański, Picasso, Cézanne, van Gogh, Rembrandt i wielu innych. Krajobraz Ziemi Przemęckiej także niejednokrotnie inspirował, przez co powstały malarskie pejzaże, prace z motywami przyrodniczymi jak: żurawie, czaple siwe, dzięcioły zielone, Wyspa Konwaliowa, jezioro z różnych perspektyw. Twórczość rozkwitła i nadal uczestnicy poszukują swojego języka wypowiedzi.
Wiele osób odkryło w sobie potencjał, talent i chęć własnego rozwoju głównie w malarstwie. Z punktu widzenia prowadzącego warsztaty i lidera klubu jest to sukces tego przedsięwzięcia, że oprócz warstwy aktywności społecznej wśród uczestników, udało się „rozkochać” głównie w malarstwie kilkanaście osób tak dogłębnie, że realizują się także w swoich domach, kupują materiały i działają poza murami klubu.
Trzy lata działań edukacyjno-twórczych pozwoliło bez pośpiechu (inaczej niż jak to się dzieje w krótkich projektach) rozwijać zainteresowanie sztuką o szerokim spektrum. Sami uczestnicy podkreślają, że teraz mają zapotrzebowanie na sztukę.
Wszyscy jednogłośnie mówią, że takie miejsce jest potrzebne, że lubią się spotykać i wychodzić z domu, być razem, a do tego robią coś czego większości wcześniej nie robiła.
Oprócz stałych warsztatów i animacji kulturalnej, raz w miesiącu organizowane są spotkania z ciekawymi ludźmi. Byli np.: Robb Maciąg -podróżnik, autor kilku książek o podróżowaniu, Adrian Skorupiński- stolarz, Małgorzata Holińska- krawcowa, Bartłomiej Sroka- artysta ceramik, Piotr Lizak- aktor, Mirosława Nowinka- kosmetyczka, Robert Kołodyński- stolarz. Lider wraz z seniorami planują spotkania z ciekawymi ludźmi tak, by większość dziedzin miała formę użytkową, bo na przykład powstały: karmniki, budki lęgowe, worki-plecaki, krasnale, naczynia ceramiczne- misy i butle, a niebawem świeczki, czy deski do krojenia.
Jeszcze sprzed pandemii organizowane były wyjazdy kulturalne do Poznania i Gołuchowa. Eksponaty z Muzeum Narodowego w Poznaniu były inspiracją i możliwością obserwacji dokonań znanych i cenionych artystów. Lekcje muzealne były formą poznania wybranych dzieł sztuki w ciekawy sposób z anegdotami, które zapadają w pamięć. Koncert w Filharmonii Poznańskiej był z kolei wrażeniem niesamowitym dla większości seniorów. Odbiór „żywej” muzyki klasycznej na sali koncertowej dokonał przełamania- muzyka poważna a odbiorca. Jak sami uczestnicy klubu podkreślają, jest to inny odbiór, nie przez radio, a bycie i widzenie muzyków podczas grania na żywo. Niestety, skończyły się wyjazdy od czasu pandemii, ale za to od niedawna seniorzy mają możliwość korzystania z tabletów, by doszkalać się z ich obsługi i nowych technologii.
Projekt dobiega końca i przygotowujemy się, by na przełomie maja i czerwca zaprosić Państwa no wystawę podsumowującą trzyletnie działania uczestników Klubu Seniora, by pokazać wybrane efekty cotygodniowych spotkań twórczych, efekty pracy z ciekawymi ludźmi i pokaz dokumentacji fotograficznej przedsięwzięcia.
Uczestnicy, prowadzący i lider klubu niezmiernie dziękują Pani Magdalenie Agaciak Prezes Fundacja Centrum Aktywności w Bukwicy za realizację i prowadzenie Klubu Seniora w Gminie Przemęt- projektu społecznego oraz zaangażowaniu Jej na rzecz naszej lokalnej społeczności.
Fundacja Centrum Aktywności jest Partnerem Gminy Przemęt/ Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemęcie w ramach projektu „Gmina Przemęt wspiera swoich seniorów”. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, rozpoczął się w 2018r. i potrwa do czerwca 2022r.
Autor: Dagmara Angier-Sroka/ Lider Klubu Seniora w Gminie Przemęt
Foto: Dagmara Angier-Sroka/ Bartłomiej Sroka