Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich zainicjowana w 2012 roku. Akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa i zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę. Honorowy patronat nad akcją sprawuje Para Prezydencka. Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie również bierze aktywny udział w tej akcji.
Lekturą tegorocznego, dziesiątego, jubileuszowego „Narodowego Czytania”  jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
W przepięknej scenerii pałacu w Buczu 06.09.2021 r. w Narodowym Czytaniu udział wzięli: Przewodnicząca Rady Gminy Przemęt- Pani Elżbieta Wita, Dyrektor Przedszkola w Buczu- Pani Edyta Kaczmarek, Radna Rady Gminy Przemęt- Pani Bernadeta Golińska, Radny Rady Gminy Przemęt- Pan Łukasz Wojciechowski, Słuchacz Uniwersytetu Trzeciego Wieku- Pan Zbigniew Klemczak, Amelia Golińska i Maja Urbańska- uczennice Szkoły Podstawowej w Buczu.
Głównymi uczestnikami – odbiorcami akcji „Narodowego Czytania” w Buczu byli uczniowie najstarszych klas Szkoły Podstawowej w Buczu na czele z dyrekcją i nauczycielami. Stempel akcji jest dostępny w Bibliotece w Buczu, więc jeśli ktoś ma egzemplarz „Moralności pani Dulskiej” i chce go opatrzyć okolicznościową pieczęcią – zapraszamy serdecznie.
Zapraszamy na przyszłoroczne „Narodowe Czytanie”. Już wiemy, że będziemy czytać „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza.