Drodzy  CZYTELNICY  z okazji Tygodnia Bibliotek  zapraszamy Was  do przeczytania krótkich recenzji ciekawych książek.   Mamy nadzieję, że wybrane przez Panie bibliotekarki książki są warte przeczytania i Wam się spodobają, a znajdziecie je w naszych bibliotekach w Przemęcie, Buczu, Mochach i Kaszczorze.
Zbiory naszych Bibliotek wzbogaciły się też o kolejne nowości książkowe. Są wśród nich nie tylko   publikacje wybrane przez nas, ale zaproponowane przez czytelników.  Każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcamy do skorzystania z naszego księgozbioru i  życzymy przyjemnego  czytania !

Iwona Czarkowska – „Pan Kudłaty i Cztery Łapy”
„…Była pod lasem chatka, a w niej skarb pradziadka” – Tak brzmi pierwszy rozdział książki pt. „Pan Kudłaty i Cztery Łapy”, którą serdecznie polecamy do przeczytania. Autorką książki jest Iwona Czarkowska. Jest to pozycja, którą na pewno chętnie przeczytają zarówno dzieci jak i ich rodzice. Bohaterem książki jest rodzina Stokrotków, która mieszka w domu z werandą. Pan Paweł jest taksówkarzem, Pani Klara szyje kostiumy teatralne, a dzieci Kasia, Kacper i Maja pomagają mamie i tacie w prowadzeniu przytuliska Cztery Łapy. Opowieść rozpoczyna się wydarzeniem, jakim jest budowa nowego domu w sąsiedztwie Stokrotków. Oczywiście wzbudza to ogromną ciekawość wśród mieszkańców, gdyż każdy jest zainteresowany kim będą nowi sąsiedzi. Niedługo po tym okazuje się, że przybyszem jest starszy pan, który raczej nie jest chętny do zapoznania się z sąsiadami. Wynika to z tego, że mają zwierzaki, koty i psy, na które jest uczulony nowy lokator. Na szczęście tą niechęć udaje się z czasem pokonać. Okazuje się, że radość, uśmiech i pozytywne nastawienie do życia oraz umiejętność dzielenia się tym z innymi są kluczem do szczęścia. Książka doskonale nadaje się do wspólnego czytania i … oglądania, gdyż na swoich stronach zawiera barwne, zabawne i w różnych stylach ilustracje. Ponadto książka została nagrodzona w V Konkursie im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Krystyna Mirek  – „Inni mają lepiej”
Krystyna Mirek to jedna z najbardziej lubianych polskich autorek literatury obyczajowej. W swoim dorobku ma ponad dwadzieścia powieści. Jedną z nich jest książka pt. „Inni mają lepiej”. Bohaterkami książki są trzy kobiety. Zuzanna- samotna matka opiekująca się schorowanym tatą, która marzy o wielkiej miłości; Natalia- jest w związku z mężczyzną „z przeszłością” i Jagoda- ma szczęśliwą rodzinę i dobrą pracę, którą lubi, można powiedzieć „kobieta sukcesu”. Wszystkie trzy mają córeczki, które chodzą do tego samego przedszkola. To właśnie tu krzyżują się ich drogi. Wzajemnie pomagają sobie w opiece nad dziećmi, co sprzyja ich częstym kontaktom. Chętnie umawiają się też „na kawę” i kiedy ich pociechy spędzają czas na wspólnej zabawie, one rozmawiają o swoich sprawach, chociaż nie do końca o wszystkim i otwarcie, a przecież każda z nich boryka się z różnymi problemami i ma jakieś marzenia. Każda ze swojej perspektywy uważa, że to ta druga ma w życiu lepiej. Czy na pewno tak jest? Często porównujemy się do innych i oceniamy ich przez pryzmat tego, co sami widzimy. Uważamy, że to zawsze inni mają lepiej. Nie wszystko jest jednak czarno-białe. Życie przecież ma wiele barw. To historia o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu szczęścia, które czasami odnajdujemy tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy. Książkę dobrze się czyta, wręcz nie można się od niej oderwać. Polecamy! Zachęcamy też do sięgnięcia po inne powieści Krystyny Mirek, których w naszych bibliotekach nie brakuje. Zapraszamy!

Nicolas Sparks – „Powrót”. Nicolas Sparks to amerykański pisarz, którego książki o łącznym nakładzie przekraczającym 105 milionów egzemplarzy ukazały się w ponad 50 językach. Swoją karierą pisarską rozpoczął w 1997 roku powieścią ,,Pamiętnik’’, która oczarowała czytelników. Kto zna książki Nicolasa Sparksa na pewno sięgnie po najnowszą jego książka ,,Powrót”. To historia lekarza i dwóch kobiet z sekretami. Trevor, główny bohater książki przyjeżdża do New Bern po śmierci dziadka i dowiaduje się, że odziedziczył po nim dom i całą posiadłość. Na początku nie ma pojęcia, co zrobić ze spadkiem, ale po jakimś czasie postanawia przygotować posiadłość na sprzedaż. W miasteczku poznaje policjantkę Natalie, zastępczynie szeryfa i wydaje się że coś ich zaczyna łączyć. Kobieta jednak skrywa tajemnicę, która nie pozwala jej ruszyć do przodu Trevor coraz częściej myśli o tym, że może to w New Bern powinien zostać i układać sobie życie. W sąsiedztwie mieszka ponura, tajemnicza nastolatka, która bardzo go intryguje. Co ukrywa ? Nieustępliwa chęć poznania prawdy pozwoli bohaterowi książki zrozumieć prawdziwe znaczenie miłości i przebaczenia.Zagadki, niewyjaśnione sprawy z przeszłości i miłość to wszystko znajdziecie w najnowszej powieści N.Sparksa.  Zapraszamy do biblioteki po tę powieść.

Ewa Chodakowska  – „Zdrowe koktajle” . Ewa Chodakowska to najbardziej znana polska trenerka fitness i trenerka personalna. Autorka zestawów ćwiczeń, które przyczyniły się do zmiany życia wielu Polek. Znana z programów telewizyjnych i książek. Polecam jej książkę ,,Zdrowe koktajle” w której znajduje się 100 przepisów – pysznych, zdrowych koktajli i przekąsek dla całej rodziny. Autorka uważa że „,Nasze codzienne posiłki powinny bazować na warzywach i owocach, które są źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika, antyoksydantów, jak również wody. Ich zalety można wymieniać bez końca”. Koktajle „To bomba witaminowa i zarazem pyszne orzeźwienie, również w ciągu dnia.” Zbliża się lato, a wraz z nim wysyp owoców i warzyw z których można zrobić smaczne koktajle. Są to proste, kilkuskładnikowe przepisy opierające się na warzywach i owocach np. koktajl z truskawek, pietruszki ale też z pokrzyw. Każdy z tych przepisów można zmieniać dodając inne, ulubione składniki. Do każdego przepisu dodane jest zdjęcie, wartość energetyczna porcji, ilość białka, tłuszczy, węglowodanów, błonnika oraz ciekawostka o składnikach koktajli.  Książka jest bardzo ładnie wydana, sama okładka zachęca do zajrzenia. Już od samego patrzenia na zdjęcia ma się ochotę przyrządzić smakowity koktajl. Wszystkim polecam tę książkę.