Obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Nic nie daje takiej nadziei rozwojowi czytelnictwa jak zaangażowanie w nie młodego pokolenia. Książki to kreatywność, rozwój i odkrywanie nowych światów.
Każdy mały czytelnik odwiedzający biblioteki w Przemęcie, Buczu, Mochach i Kaszczorze, oprócz książki otrzymuje też „Kreatywną Torebkę” w której znajdzie elementy do wykonania pracy plastycznej. Książki pobudzają do twórczego myślenia a wykorzystanie zawartości „Kreatywnych Torebek” jest na to najlepszym dowodem! Publikujemy zdjęcia nadesłane przez rodziców, za które serdecznie dziękujemy!
WARTO WIEDZIEĆ… Co roku, 23 kwietnia obchodzony jest w ponad 100 krajach Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta została wybrana symbolicznie, w tym dniu zmarł m.in. Miguel de Cervantes i William Szekspir. Jest to święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek i czytelników. Wszystko rozpoczęło się   1926 roku, kiedy to Vicente Clavel Andres z Katalonii wystąpił z pomysłem takiego święta  i od roku 1930 jest to oficjalne święto w Hiszpanii. Dzień 23 kwietnia to dzień patrona Katalonii Świętego Jerzego. W tym dniu kobiety dostawały czerwone róże, symbolizujące krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Nieco później kobiety chcąc odwzajemnić się mężczyzną wręczały im książki. Na wniosek rządu Hiszpanii w 1995 roku UNESCO  ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jego głównym celem jest promocja czytelnictwa i ochrona praw autorskich.

Menu