Drodzy Czytelnicy, w Bibliotece w Przemęcie, Buczu, Kaszczorze i Mochach czeka na Was najnowsza książka autorstwa Antoniego Fornalskiego – historyka i regionalisty,  pt. „PRO MEMORIA POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY 1918/1919 ZIEMI PRZEMĘCKIEJ”. Zapraszamy do Biblioteki. Książki można wypożyczyć bezpłatnie w godzinach otwarcia ww. bibliotek, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.
Książkę można kupić w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie.

„Pro Memoria Powstańcy Wielkopolscy 1918/1919 Ziemi Przemęckiej” pod takim tytułem 30 grudnia 2020 r. ukazała się najnowsza publikacja Antoniego Fornalskiego. Książka została wydana pod honorowym patronatem Wójta Gminy Przemęt, a wydawcą jest Gmina Przemęt/GCKiB w Przemęcie.
Publikacja liczy ponad 160 stron i jest pierwszą próbą przedstawienia całościowej problematyki kultywowania tradycji  Powstania Wielkopolskiego na terenie Ziemi Przemęckiej. A. Fornalski w sześciu kolejnych roz­działach omawia:

  • Kalendarium Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 na Ziemi Przemęckiej,
  • Działalność kombatancka uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 na Ziemi Przemęckiej w okresie międzywojennym,
  • Losy Powstańców Wielkopolskich w okresie okupacji niemieckiej,
  • Działalność kombatancka uczestników Powstania Wielkopolskiego po II wojnie światowej,
  • Kalendarium kultywowania pamięci o Powstańcach Wielkopolskich 1918/1919 na Ziemi Przemęckiej,
  • Spis Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 Ziemi Przemęckiej.

5 stycznia 2021 r. na zaproszenie Wójta Gminy Przemęt w spotkaniu uczestniczyli Państwo Wanda i Antoni Fornalscy, Kierownik Wydziału Oświaty Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Gminy Przemęt Pani Kinga Zmuda, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie Pani Agnieszka Kędziora oraz Pani Rozalia Kaczmarek. Dzięki ogromnej pracy autora oraz zaangażowaniu GCKiB w Przemęcie w wydanie niniejszej książki, dzisiaj możemy cieszyć się z publikacji, która z pewnością stanowi obowiązkową pozycję dla uczniów, młodzieży szkolnej, a przede wszystkim mieszkańców Ziemi Przemęckiej.
(UG)

Menu