Dnia 9 czerwca br. w kameralnym gronie spotkała się Rada Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przemęcie. Data nieprzypadkowa ponieważ w tym dniu zaplanowane było zakończenie roku akademickiego 2019/2020.
Nie było nam dane jednak spotkać się wszystkim razem. Ostatnie spotkanie wszystkich Słuchaczy naszego UTW odbyło się w 10 marca br. w pięknej i uroczystej  atmosferze z okazji Dnia Kobiet. Dzień ten okazał się zakończeniem tego roku akademickiego. Po dwóch dniach od tego spotkania  zawieszono wszystkie zajęcia kulturalne, a w tym zajęcia na UTW. Pandemia pokrzyżowała nam wszystkie plany, a mieliśmy mnóstwo nowych pomysłów i działań. – mówi koordynator UTW Jadwiga Kasperska. – Na spotkaniu Rady Panie podsumowały ten rok akademicki. – Myślimy, że nadrobimy  wszystko w nowym roku akademickim. Pozdrawiamy gorąco wszystkich naszych Słuchaczy, życzymy zdrowia, odpoczynku oraz do zobaczenia w październiku!!!- dodaje J. Kasperska. Poniżej kilka wspomnień Słuchaczek z okresu „siedzenia w domu”.

Danka  – Mam dość siedzenia w domu! A  to moje małe dzieła. Ale to nie jest to co  w  grupie koleżanek z UTW przy miłych rozmowach,  czasem przy ciasteczku i  kawusi zaparzonej przez naszą  wspaniałą Basię. – mówi. – Uwielbiam odpoczynek  w otoczeniu drzew i kwiatów. Pod tą brzozą to mogę siedzieć całymi dniami. Sama przyjemność. – dodaje.

Małgorzata: Właśnie wyjęłam z piekarnika pachnące chlebki. Masło i miód czekają. – Taki chlebek to uczta dla podniebienia. Przepis z internetu, ale z moimi zmianami. Na pewno ulepszony 🙂

Ula: Piękna niedziela. Byłam na wycieczce rowerowej, czekam na spotkanie z WSZYSTKIMI. Pozdrawiam serdecznie.
Ewa: Nigdzie się nie ruszam. Wspaniały mąż robi zakupy. Dobrze że otworzyliście biblioteki bo właśnie się wybieram po nową porcję książek. Dawno wszystko wyczytałam 🙂
Basia:  13.05. – Czas na syropy.
W tym roku mam nowość w mojej spiżarni, syrop z pokrzywy. Teraz czekam na kwiaty bzu czarnego i lipy.  14. 05 – Ogródek seniora czyli podręczny zestaw ziół do rosołu i nie tylko. 19.05 – Jednak moją największą pasją są książki.  Uwielbiam czytać. Pozdrawiam nasze   Panie   Bibliotekarki i wszystkich moli książkowych.

Asia: Dzisiaj moje zioła! Mogą być do kuchni i na pewno  są dobre w utrzymaniu zdrowia. Mięta , szałwia, melisa. Oregano i tymianek. Rabarbar na kompot lub placek ! Szczypiorek ! Ziemniaki, mięsko i obiad gotowy. Polecam super przepis na smaczną i zdrową surówkę do obiadu: weź porcję warzyw ( marchewka, pietruszka, seler, por, jabłko i zetrzyj na tarce o mniejszych oczkach. Por w cienkie paseczki. Do tego spora garść wszystkich ziół które mam + listki pokrzywy posiekać drobno.Przyprawić miodem, cytryną, delikatnie oliwą i solą. SMACZNEGO ! – A mniszek na kaszel. Zrobiłam  z 1000 kwiatków. Podobno jest pomocny przy koronawirusie ?.

– Minął rok akademicki, i choć Słuchacze naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z pewnością inaczej wyobrażali sobie ostatnie miesiące działalności, to trzeba zauważyć, że jak nigdy przedtem zdali egzamin celująco! Wartością każdego działania jest siła, zaangażowanie i kreatywność jaką trzeba było w nią włożyć. Najbardziej doceniamy bowiem to, co kosztowało nas najwięcej wysiłku. UTW mimo czasu pandemii prężnie działał. Słuchacze udowodnili, że przynależność do tej organizacji to nie tylko formalność, ale realne działanie, które staje naprzeciw trudnościom. Przez ostatnie tygodnie wielokrotnie mogliśmy czytać na naszych stronach o tym, jak seniorzy radzą sobie w obecnym czasie. Jesteśmy dumni i serdecznie gratulujemy wszystkim słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającemu przy Gminnym Centrum Kultury w Przemęcie. Jesteście naszą dumą i inspiracją do działania. Udowodniliście, że w każdej sytuacji można znaleźć możliwość do samorealizacji jeśli tylko się chce! Mam nadzieję, że kolejny rok będzie udany. Z utęsknieniem czekam na możliwość spotkania, bo to właśnie tej bliskości i relacji interpersonalnych brakuje nam najbardziej. To ważny element wspólnoty, bez którego UTW nie może istnieć. Życzę wszystkim abyśmy mogli jak najszybciej spotkać się w szerokim gronie. – mówi Dyrektor GCKiB w Przemęcie, Agnieszka Kędziora.