19 lutego 2020 r. w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika po raz pierwszy obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Tego dnia Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Przemętu byli gośćmi na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który ma już 100 lat. Inicjatorką wyjazdu była nasza koleżanka Barbara Jaskulska, a przewodnikiem po Wydziale Studiów  Edukacyjnych była prof.dr hab.  Sylwia Jaskulska (prywatnie synowa kol. Basi).
W programie pobytu było: – zwiedzanie biblioteki uniwersyteckiej (180 000 woluminów), – poznanie codziennej pracy wykładowców,  – spotkanie z Dziekanem Wydziału Edukacyjnego, profesor dr hab. Agnieszką Cybal-Michalską, – obiad w studenckiej stołówce, – zwiedzanie nowoczesnego Kampusu Morasko. Głównym punktem programu był wykład profesor Sylwii Jaskulskiej pt. „Przepis na zgodną rodzinę. Perspektywa Babci i Dziadka”. Najważniejszym przesłaniem wykładu prowadzonego ciekawie i przystępnym językiem było to, że rola babci i dziadka różni się od roli rodziców niezależnie od tego czy są to dziadkowie z oddali, współwychowujący czy towarzyszący rodzicom w wychowaniu dzieci.
Kompleks nowoczesnych budynków na Morasku ma około 20 lat. Tam oprowadzono nas po Wydziale Matematyki i Informatyki, pokazano nowoczesne sale wykładowców i ćwiczeń z bogatym wyposażeniem i biblioteką.  Ciekawostką jest sala LOGO, gdzie ćwiczą studenci, ale też odbywają się warsztaty dla przedszkolaków i uczniów. W takich warunkach  „nauka sama wchodzi do głowy”.  Uwieńczeniem wycieczki były  podziękowania, prezenty,  zdjęcia  oraz dyplom za uczestnictwo w spotkaniu na WSE UAM w Poznaniu dla każdego Studenta naszego Przemęckiego Uniwersytetu.
Dziękujemy za wspaniałą wycieczkę koleżance Basi i koordynatorowi UTW Jadwidze Kasperskiej, która spięła to wszystko organizacyjnie.

Słuchaczka UTW – M.K.

Menu