Tym razem kwietniowy wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przemęcie dzięki gościnności ks. proboszcza Edmunda Magdziarza odbył się w pięknych murach kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie.
Jak zmieścić 600 lat historii Zakonu Cystersów na Ziemi Przemęckiej w ciągu jednej godziny ? Tego zadania podjął się ks. Tomasz Rogoziński, który mówi, że ten temat to jego „konik”.
Zebranych powitał dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie Maciej Ratajczak, który przedstawił prelegenta.
Ks. Tomasz Rogoziński podzielił się swoją ogromną wiedzą na temat Zakonu Cystersów, których początki sięgają 1097 roku. Ich reguła opierała się na tym co głosił św. Benedykt : „módl się i pracuj”. Znaczący wpływ na rozwój zakonu miał św. Bernard, który zaszczepił kulturę Matki Bożej.
Od 1290 roku Cystersi obecni są w Wieleniu, a do Przemętu przenoszą się w 1408 roku. Za zgodą króla Jagiełły wykupują Przemęt i od 14.04.1418 roku zaczyna się działalność Zakonu Cysterskiego na tej ziemi. Ich dokonania są tak znaczące i ważne, że docenił je król Zygmunt III Waza i odwiedził Zakon w 1594 roku.
Budowa dzisiejszej świątyni zaczyna się w 1651 roku i trwa z przerwami do 1690 r., a 35 lat później następuje konsekracja kościoła.
Aby lepiej przybliżyć temat, ks. Tomasz przywdział obowiązkowy strój Cystersów, tzw. jaskółkę, czyli biały lub szary habit i czarny szkaplerz z kapturem.
Słuchacze z zainteresowaniem przyjęli ciekawą i barwnie przedstawioną historię Zakonu.
Na koniec ks. proboszcz, który posługuje w Przemęcie prawie 25 lat ( wikariat i probostwo) omówił i pokazał najcenniejsze zabytki przemęckiej świątyni.
Było to bardzo pouczające spotkanie, wyjaśniające też znane przysłowie „modlitwą i pracą, ludzie się bogacą”.
Słuchaczka UTW
M.K.