Już po raz dziesiąty uczniowie z przemęckich szkół podstawowych i gimnazjów uczestniczyli w Gminnym Konkurs Wiedzy o Historii i Tradycji Ziemi Przemęckiej. W tym roku uczestnicy rozwiązywali test składający się z 50 pytań, wśród których były również takie, które wymagały znajomości mapy, rozpoznania zabytków na fotografiach czy opisie elementów wystroju przemęckiego kościoła farnego. Czy test był trudny? To okaże się po ich sprawdzeniu, jednak uczniowie bardzo szybko, zdecydowanie przed czasem, poradzili sobie z ich rozwiązaniem.
Po sprawdzianie wiedzy była czas na śniadanie, a następnie uczniowie wspólnie wyruszyli na wycieczkę do Gniezna, gdzie dowiedzą Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz katedrę.
Organizator konkursu oraz wyjazdu edukacyjnego jest Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie. W konkursie udział wzięli uczniowie ze szkół w Buczu, Kaszczorze, Kluczewie, Mochach, Przemęcie, Radomierzu i Starkowie.

 

Podczas tegorocznego konkursu wiedzy o historii i tradycji Ziemi Przemęckiej jego uczestnicy wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Tam młodzież wzięła udział w bardzo interesujących warsztatach architektonicznych, podczas których powstała makieta danego grodu Gniezna. Uczniowie zbudowali między innymi bramę wjazdową do miasta, katedrę oraz palatium – siedzibę władców piastowskich. Na uwagę zasługuje fakt, iż gród zbudowany został z kartonów i pudełek po zapałkach.
Ponadto młodzi regionaliści zwiedzili wystawę stałą i obejrzeli projekcje filmowe dotyczące powstania Państwa Polskiego. Mieli także możliwość zwiedzenia katedry gnieźnieńskiej. Nie mogło też zabraknąć wspólnego zdjęcia pod pomnikiem Bolesława Chrobrego, tym bardziej, że to projekt wolsztyńskiego artysty Marcina Rożka. Warto o tym pamiętać.