W Mochach 3 czerwca 2017 r. odbyło się Przemęcki Święto Szparaga. Impreza zorganizowana została po raz pierwszy i cieszyła się sporym zainteresowaniem. Jej organizatorami byli Gmina Przemęt i Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie oraz Powiat Wolsztyński, plantatorzy szparagów z ziemi przemęckiej i koła gospodyń wiejskich. Hasło wydarzenia – „SZPARAGI – ZŁOTO Z ZIEMI” to jednocześnie tytuł projektu realizowanego przez przemęcki samorząd. Święto zorganizowano przy wsparciu finansowym ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowego Systemu Obszarów Wiejskich Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Konferencja naukowa
Święto rozpoczęła konferencja naukowa z udziałem prof. dr hab. Mikołaja Knaflewskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. To zdecydowanie najwybitniejszy specjalista w temacie szparagów, ich uprawy i przetwarzania. Profesor wygłosił dwa wykłady: „Aktualne problemy w produkcji szparagów” oraz „Uprawa szparaga za granicą oraz prezentacja ciekawych obiektów”.
– Prezentacje pana profesora okazały się bardzo interesujące nawet dla laików w temacie uprawy szparagów – mówi prowadzący konferencje Maciej Ratajczak, dyrektor GCKiB w Przemęcie – Byłem zaskoczony choćby ilością odmian szparagów i tym na co należy zwracać uwagę kupując szparagi w sklepach. To wszystko znajdzie się w przygotowywanej przez nas specjalnej publikacji.
Nie zabrakło prezentacji gminy Przemęt i tutejszych gospodarstw uprawiających szparagi, którą przedstawił Maciej Ratajczak. – Proszę pamiętać, iż cały czas trwają dni otwarte w gospodarstwach producentów szparagów. Jeszcze w najbliższą sobotę, 10 czerwca, można je odwiedzać i m.in. kupować szparagi prosto z plantacji. A takie są najlepsze. – zachęcał M. Ratajczak.
Konferencja cieszyła się duży zainteresowaniem. Uczestniczyło w niej ponad sto osób. W większości byli to producenci szparagów z regionu przemęckiego, ale nie zabrakło również gości nie związanych z rolnictwem. W spotkaniu uczestniczyła Wójt Gminy Przemęt, Dorota Gorzelniak, która podziękowała profesorowi za chęć podzielenia się swoją wiedzą i zapraszając ponownie do gminy Przemęt zaznaczyła, iż z pewnością Przemęckie Święto Szparaga będzie kontynuowane w kolejnych latach. Wójt podkreśliła również trud pracy jaką wykonują plantatorzy szparagów, pracy, której efekty zależą w duże mierze także od pogody, a ta jak przekonaliśmy się w tym roku, bywa kapryśna.
Swoimi pozytywnymi wrażeniami podzielił się z zebranymi również Starostwa Wolsztyński, Janusz Frąckowiak, gratulując organizacji imprezy i podkreślając jej znaczenie dla całego powiatu.
Pozytywne opinie o imprezie wyrazili obecni na niej posłowie, senatorowie, przedstawiciele samorządów i wielu instytucji w tym przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego z Poznania.
Biorący udział w konferencji mogli także spróbować szparagowych potraw, które prezentowały panie z kół gospodyń wiejskich z gminy Przemęt, a także wzięli udział w pokazie sortowania i pakowania szparagów przygotowanym przez Państwa Knop i Pana Marka Ciesielskiego z Chobienic.