W czwartek, 8 czerwca br. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przemęcie zakończyli pierwszy semestr studiów. Z tej okazji w gospodarstwie agroturystycznym „W starej chacie u Kowola” w Kluczewie odbyło się spotkanie integracyjno-towarzyskie członków przemęckiego UTW. W spotkaniu obok studentów udział wzięła Wójt Gminy Przemęt Dorota Gorzelniak, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie Maciej Ratajczak oraz Katarzyna Łakoma i Marta Zygmanowska, które prowadziły zajęcia sekcyjne. – Drodzy słuchacze bez was by tu nas nie było. – tymi słowami zebranych gości powitała koordynator UTW w Przemęcie Jadwiga Kasperska.
Spotkanie rozpoczęło wspólne śpiewanie piosenek biesiadnych. Była kawa i pyszne swojskie ciasto. Jadwiga Kasperska przedstawiła historię powstania przemęckiego uniwersytetu oraz podsumowała jego działalność. Oczywiście wszyscy studenci otrzymali promocję na kolejny rok akademicki. O wręczenie pamiątkowych dyplomów zostali poproszeni „rodzice chrzestni”, czyli pomysłodawcy utworzenia w Gminie Przemęt Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Wójt Gminy Dorota Gorzelniak i Dyrektor GCKiB w Przemęcie Maciej Ratajczak. Nie zabrakło też słów uznania, ciepłych podziękowań i kwiatów od słuchaczy dla głównego koordynatora oraz wykładowców.
Uczestnicy spotkania obejrzeli również prezentację o Gminie Przemęt, którą przygotowali dziennikarze Telewizji Leszno.
Po części oficjalnej nastała pora na rozmowy, pieczenie kiełbasek przy wspólnym ognisku i smakowanie przygotowanego przez gospodarzy poczęstunku – chleba ze smalcem, ogórków kiszonych oraz „pyr z gzikiem”. Na zakończenie słuchacze odwiedzili kuźnię gdzie Krzysztof Pieśniak opowiedział o pracy „kowola” i wykuł podkowę na szczęście. Gospodarz zaprosił też zebranych do swojej 120-letniej chaty, gdzie wszyscy z rozrzewnieniem wysłuchali opowieści o dobrych, starych czasach, oglądali fotografie i sprzęt domowy z dawnych lat.
Aż, do października seniorzy będą odpoczywać. – Wszystkim życzę słonecznych, radosnych wakacji, a przede wszystkim zdrowia. Życzę aby Państwo pełni sił, wigoru i zapału wrócili do nauki – mówiła koordynator J. Kasperska.
Nowych studentów, którzy chcą rozwijać swoje pasje, zainteresowania, uczestniczyć czynnie w życiu przemęckiego Uniwersytetu Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie serdecznie zaprasza. Deklaracje do pobrania na stronie https://gckib.org.pl lub u koordynatora w biurze GCKiB w Przemęcie, ul. Jagiellońska 16.