Jodi Picoult
„W imię miłości”
Jodi Picoult, autorka bestsellerów, w 2003 roku otrzymała nagrodę New England Book Award za całokształt twórczości. Jest specjalistką w pisaniu książek na kontrowersyjne tematy, w powieści „W imię miłości” porusza problem molestowania seksualnego dzieci. Główną bohaterką jest Nina Frost – zastępca prokuratora. Dojrzała kobieta mająca cudownego synka Nathaniela i kochającego męża Caleba. Czytając kolejne strony oglądamy życie zwykłej kobiety, matki, żony. Jako zastępca prokuratora Nina Frost ma nieustannie do czynienia ze skutkami przemocy, uodpornia się na okrucieństwo. Okazuje się jednak, że ta ochronna tarcza jest bardzo krucha i pęka natychmiast, gdy koszmar wkrada się do jej życia. Nina musi stawić czoło tragedii jaką spotkała jej jedyne dziecko – Nathaniel padł ofiarą molestowania. Matka pragnie ukarać przestępcę jak najboleśniej, pozbawiając go życia. Widzimy do czego jest zdolna kobieta w obronie swojego dziecka. Zadajemy sobie pytanie: Jak daleko moglibyśmy się posunąć, by chronić swoje dziecko, by zapewnić mu bezpieczeństwo ? Powieść pobudza do refleksji, wzrusza i trzyma w napięciu.
Polecam – Jolanta Skorupińska, biblioteka w Buczu

Joanna Miszczuk
„Nefrytowa szpilka”
Bohaterką powieści jest Melania Robak. Pochodzi z biednej rodziny. Była córką szwaczki, która sama ją wychowywała. Dobrze się uczyła i jako nastolatka, by pomóc mamie w utrzymaniu domu, udzielała korepetycji. W szkole podstawowej nie było jej lekko. Pochodzenie i nazwisko nie sprzyjało nawiązywaniu przyjaźni. Chciała, aby wreszcie to się zmieniło. Okazja nadarza się w momencie, kiedy zaczyna naukę w szkole średniej.
W nowej szkole, gdzie jeszcze nikt nic o niej nie wie, poznaje Sylwię, z którą zaczyna się przyjaźnić. Dzięki niej, w krótkim czasie grono znajomych Melanii się powiększa. Dziewczyna była akceptowana i lubiana, ale czy na pewno? Niespodziewanie w życiu Melanii zachodzą zmiany. Co się wydarzyło, że i ona sama postanawia się zmienić? Odtąd zaczyna dążyć do tego, by zostać „kimś” i odnieść sukces. Kończy dobre studia, odbywa staż w londyńskim domu aukcyjnym, w końcu zostaje cenionym ekspertem od chińskiej sztuki meblarskiej.
Nie zawsze jednak wszystko jest, tak, jakbyśmy tego chcieli. W życiu prywatnym Melanii nie jest już tak dobrze. Od dawna jest samotna, a jej utracona (w wyniku nieporozumienia) miłość nie pozwala o sobie zapomnieć. Czy będzie jeszcze szczęśliwa?
Pewnej sierpniowej nocy odbiera telefon. Czy po tej rozmowie życie kobiety znowu się zmieni?
„Nefrytowa szpilka” to powieść, od której nie można się oderwać. Chcemy jak najszybciej poznać wszystkie odpowiedzi.
Jest jeszcze jedno pytanie. Co wspólnego z tym wszystkim ma tytułowa nefrytowa szpilka? Warto się przekonać!
Polecam – Rozalia Lorenc – biblioteka w Mochach