Jorn Lier Horst
„Poza sezonem”
Jeśli ktoś z Państwa miał już okazję poznać komisarza Williama Wistinga, głównego bohatera powieści Jorn Lier Horst, zachęcam do śledzenia jego dalszych losów, tym razem w powieści „Poza sezonem”. Główny bohater jak zwykle nie ma łatwego zadania, gdyż na pozór prosta zagadka kryminalna, staje się w miarę upływu czasu coraz bardziej skomplikowana. Akcja książki rozgrywa w uroku nadmorskiego krajobrazu, gdzie w licznych domkach letniskowych dochodzi do licznych rabunków i zagadkowych morderstw. I właśnie w jednym z takich domków w miejscowości Stavern, należącego do telewizyjnej gwiazdy, zostaje znalezione zmasakrowane ciało mężczyzny. Wkrótce okazuje się, że w pobliżu zostaje odnalezionych więcej takich ciał. W dalszej części powieści okazuje się, że córka Williama wprowadza się do jednego z tamtejszych, letniskowych domków. To zmusza komisarza do podjęcia niezwłocznych działań, aby jak najszybciej odszukać mordercę. Wszelkie tropy prowadzą Wistinga w kierunku duńskich i litewskich przestępców zamieszanych w przemyt narkotyków. Chciałabym tu zaznaczyć, że autor w dość wyczerpujący sposób przedstawienia dysonans między zamożną i bezpieczną Norwegią a biedną, tonącą w bezbarwnej szarości Litwą, której mieszkańcy, doprowadzeni do ostateczności, po prostu muszą kraść by żyć. Wszyscy chcą się wyrwać z ubogiego Wilna, by szukać szczęścia w cudownej Norwegii, nawet jeśli to szczęście trzeba będzie sobie kupić obrabowując domki letniskowe czy sprzedając narkotyki…
Jeśli ktoś z Państwa lubi czytać kryminały, to naprawdę polecam tę książkę, chociażby dlatego, że prowadzący śledztwo policjanci do wszystkich wniosków dochodzą naprawdę ciężką pracą. Autor daje Czytelnikowi tę przyjemność, że czytając powieść ma się wrażenie jakby cała akcja rozgrywała się niedaleko nas. Poza tym, dla mnie najważniejsze w kryminale jest to, aby intryga była przeprowadzona sprawnie i logicznie. To właśnie te walory kryminału odnajduję w cyklu powieści o komisarzu Williamie. Polecam gorąco!
Katarzyna Łakoma – biblioteka Kaszczor

Magdalena Witkiewicz
„Szkoła żon”
Tym razem zabieram Was w świat tajemniczego pensjonatu pod nazwą „Szkoła Żon”. Kobiety, które tam trafią przeżywają przygodę życia. Jednak po powrocie ich świat wywróci się do góry nogami. Autorką książki jest Magdalena Witkiewicz bestsellerowa polska pisarka.
Polecam tę książkę szczególnie na chłodne wieczory, a dodatkowo w jednej książce są aż dwie części.
Marta Pelec – biblioteka Przemęt