29 listopada br. już po raz dziewiąty odbył się finał Gminnego Konkursu Wiedzy o Historii i Tradycji Ziemi Przemęckiej. Organizatorem konkursu, w którym w tym roku udział wzięło 29 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Przemęt, jest Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie.
Młodzi znawcy historii rozwiązywali test sprawdzający ich wiedzę o lokalnych dziejach. Pytania zawarte w teście, jak zaznaczył ich autor – Maciej Ratajczak, dyrektor GCKiB w Przemęcie, są każdego roku coraz bardziej szczegółowe i wymagające większej wiedzy. – Przygotowanie co roku około 150 nowych pytań i zadań wymaga sięgnięcia do coraz bardziej szczegółowych informacji – mówi M. Ratajczak.
Po napisaniu testu na uczestników konkursu czekał słodki poczęstunek, a następnie wszyscy wspólnie wyruszyli do Poznania. – To już tradycja, że uczniowie po napisaniu testu sprawdzającego wiedzę, odwiedzają ciekawe historycznie miejsca. – mówi M. Ratajczak. W tym roku celem wyprawy był poznański Zamek Przemysła. Z jego tarasu widokowego uczniowie podziwiali panoramę Poznania oraz zwiedzili salę multimedialną.
– Z Zamku Przemysła przeszliśmy do pobliskiego Muzeum Narodowego gdzie młodzież uczestniczyła w zajęciach warsztatowych pod hasłem „Fałszerze dzieł sztuki” – mówi Urszula Dopierała z GCKiB w Przemęcie.
Warsztaty przeprowadzone były w formie zabawy w „muzealnych tropicieli” dzięki czemu uczestnicy zapoznali się z dziełami sztuki a także z pojęciami takimi jak oryginał, replika, kopia, itp. Młodzież zapytana o to jak podobała im się wycieczka odpowiedziała zgodnie „Super”!
Oczywiście nie mogło zabraknąć przerwy na posiłek i chwili wolnego czasu.
Wyniki konkursu poznamy podczas pierwszej w 2017 roku sesji Rady Gminy Przemęt.