We wtorek, 11 października 2016 r. komisja oceniająca projekty zgłoszone do konkursu na działania proekologiczne i prokulturowe w Wielkopolsce, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski, zapoznała się z działaniem zgłoszonym do tegorocznej edycji konkursu przez Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie. Prezentację realizacji projektu zorganizowano w Gospodarstwie Agroturystycznym „Stara Chata u Kowola” w Kluczewie. Nie przypadkowo wybrano to miejsce. Zgłoszony przez GCKiB w Przemęcie projekt dotyczył organizacji imprezy „Rżnięcie pod dawnemu czyli pokaz dawnych metod żniwowania”, którą odbyła się 16 lipca br. właśnie w tej miejscowości.
O projekcie gościom opowiadał Maciej Ratajczak, dyrektor GCKiB w Przemęcie. Na spotkaniu byli również mieszkańcy Kluczewa, przedstawiciele organizacji społecznych tu działających – OSP, KGW i Rady Sołeckiej na czele z sołtysem Jolantą Skoracką. Mieszkańcy również opowiadali o imprezie, której głównym celem było przybliżenie dawnych sposobów żniwowania oraz zwyczajów jakie panowały podczas żniw. A że ludzie w Kluczewie są bardzo pozytywni to było wyjątkowo wesoło.
Podczas wizyty u kowola nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w kuźni i pokazu kucia podkowy. Był też pyszny swojski poczęstunek, na który zawsze można tu liczyć. Dziękujemy gospodarzom!
Wyniki konkursu poznamy zapewne na przełomie 2016 i 2017 roku. Czekamy niecierpliwie.